Opozicija nije zadovoljna tom odlukom, navodeći da Jahjaga nije uzela u obzir potpise 205.000 građana na peticiji kojom se traži poništavanje sporazuma o Zajednici srpskih opština i demarkaciji granica sa Crnom Gorom. Opozicija se protivi i međunarodnom sastavu komisije, jer smatra da ima dovoljno domaćih stručnjaka.
Međunarodnu stručnu komisiju čine predstavnici SAD, Njemačke i Velike Britanije i oni imaju za zadatak da u narednim nedjeljama razgovaraju sa svim političkim i institucionalnim akterima u procesu demarkacije, da sagledaju svu dokumentaciju i izvrše uvid na terenu kako bi se stekla jasna ocjena u tok procesa.
U komisiji su američki diplomata Flečer Barton koji je najveći dio karijere proveo na Balkanu, i stručnjak za topografske karte, Njemac Herbert Vilmes. Treći član je Fred Njutn iz Velike Britanije koji je 25 godina radio na graničnim prelazima na vodi i zemlji u svojoj državi, ali i u svijetu.
Njihov zadatak je da ocijene proces demarkacije i ispravnost procedura korišćenih u tom procesu i da izvještaj predaju kabinetu predsjednice Kosova.
Jahjaga je pozvala sve političke subjekte, institucije i građane da sarađuju sa ekspertima kako bi došli do svih relevatnih činjenica, čime bi se obezbijedila jasna i tačna ocjena procesa demarkacije.
Opozicija navodi da na Kosovu ima dosta stručnjaka geodezije, topografije, geografije, istorije, međunarodnog prava koji su tom pitanju posvetili cijeli život i da je njihovo ignorisanje neopravdano.
Opozicija takođe poziva predsjednicu Kosova da kaže koja je bila zakonska osnova za formiranje te komisije, pošto, prema njenoj ojceni postoji mogućnosti da osnivanje komisijie nije u skladu sa Ustavom.
Tekst i foto: rs.n1info.com