Protokol

MILIĆ - LANGE: Dalje odlaganje rješavanja krize vodi njenom produbljivanju

Ne postoje uslovi za održavanje fer i slobodnih izbora u Tivtu i oni se, uz jasnu definisanu obavezu svih nadležnih državnih organa, moraju obezbijediti u realnim rokovima, ocijenili su iz Socijalističke narodne partije.
MILIĆ - LANGE: Dalje odlaganje rješavanja krize vodi njenom produbljivanju
Portal AnalitikaIzvor

- Predsjednik SNP-a, Srđan Milić naglasio je da te uslove nije moguće ostvariti u rokovima koji su predviđeni odlukom predsjednika države da lokalni izbori budu 17. aprila, a modalitet definisanja rokova mora biti vezan za poštovanje principa zakonitosti i ustavnosti - saopšteno je iz te partije.

Milić, potpredsjednici partije, Danijela Pavićević i Veselin Bakić, predsjednik Kluba poslanika, Aleksandar Damjanović i sekretar Izvršnog odbora Glavnog odbora SNP-a, Spasoje Kovačević razgovarali su danas u Podgorici sa šefom Odjeljenja za Crnu Goru u Generalnom direktoratu Evropske komisije za politiku proširenja, Dirkom Langeom i zamjenikom šefa Divizije za Zapadni Balkan u Evropskoj službi za spoljne poslove, Klajvom Ramboldom. U saopštenju SNP-a se kaže da taj susret predstavlja nastavak kontinuiranog dijaloga između predstavnika Evropske unije i SNP-a, u okviru redovnih kontakata predstavnika EU i političkih partija u Crnoj Gori. Predsjednik SNP-a upoznao sagovornike sa dosadašnjim tokom parlamentarnog dijaloga, kao i sa inicijativom SNP-a za sastanak predstavnika svih partija koje nijesu glasale 27. januara za povjerenje Vladi, u funkciji jedinstvenog odgovora na sveobuhvatnu krizu u državi.

- Rukovodstvo SNP-a je ukazalo da svako dalje odlaganje rješavanja aktuelne političke, ustavne i institucionalne krize u Crnoj Gori samo može da vodi ka njenom daljem produbljivanju, što je u direktnoj suprotnosti sa osnovnim interesima građana naše države. Svi učesnici političkog života u Crnoj Gori moraju imati koristi od dogovora i podjele odgovornosti u dijelu nadzora i kontrole izbornog procesa, bez obzira na to da li učestvuju u parlamentarnom dijalogu. Paradoksalno bi bilo da na izgradnji izbornog povjerenja isključivo rade subjekti koji nemaju legalitet ili izborni legitimitet poslaničkih mandata - smatraju iz SNP-a.

Iz te partije ocijenili su da oni imaju legalitet i izborni legitimitet, što predstavlja, kako su naveli, jasnu obavezu više radi definisanja pravno-političkog modela, kojim će se omogućiti da sljedeća vlast bude proizvod slobodno izražene volje birača.

Milić je ukazao da je vladavina prava u srži procesa pristupanja EU i da se od Crne Gore očekuje da ostvari konkretne rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.

U saopštenju se takođe navodi da su Lange i Rambol naglasili važnost pune primjene izbornog zakonodavstva na svim predstojećim izborima, na lokalnom tako i državnom nivou. Iz SNP-a na sastanku ukazali da je Ministarstvo unutrašnjih poslova do sada izvršilo promjenu podataka na biračkim mjestima za 88.826 glasača u Crnoj Gori. U Podgorici je, dodaje se, promjena izvršena kod čak 31.300, ili 20 odsto ukupno upisanih birača, koji o tome nijesu obaviješteni. Iz SNP-a je saopšteno da su upoznali sagovornike iz EU da je ta partija obezbijedila dežurstvo na tri telefonske linije, kao i mogućnost preko e-mail adrese snp@t-com.me, svakog radnog dana od deset do 13 sati, da građani provjere da li i na kom biračkom mjestu mogu da ostvare svoje glasačko pravo.

Izvor: Agencija MINA

Portal Analitika