Postojećim planovima u primorskim opštinama predviđeno je 23.000 hektara građevinskog zemljišta, što čini više od 15 odsto njihove površine. Odnosno, planovi omogućavaju da se do 2030. godine na našoj obali izgradi trostruko više kvadrata nego što su sve generacije do sada izgradile na tom prostoru.
Prema grubim procjenama planerskog tima, a prevedeno u broj stambenih jedinica, to bi značilo pola miliona novih stanova u šest primorskih opština – kaže generalna direktorica za prostorno planiranje u Ministasrtvu održivog razvoja i turizma Dragana Čenić.
Ti alarmantni podaci su, dodaje ona, ukazali da je potrebno donijeti planski dokument koji će kritički i prema istim kriterijumima sagledati stanje u svim opštinama.
-Tako je nastao nacrt strategije za obalno područje, koji predviđa različite režime zaštite i isključuje mogućnosti gradnje u posebno vrijednim prirodnim predjelima. U brojkama, smanjeno je građevinsko zemljište na 13.000 hektara, odnosno sa 15 na devet odsto – kaže Čenić.
Ona je rekla da nacrt donosi nove instrumente za regulisanje prekomjerne potrošnje prostora. Paralelno sa izradom ovog planskog dokumenta, a u sklopu CAMP projekta, prvi put su, uz korištenje GIS tehnologije, izvršena precizna premjeravanja stvarno izgrađenog zemljišta.
Ta činjenica nam je omogućila da sagledamo stvarne trendove u prostoru, kao što su disperzna (rasuta) gradnja i linearna urbanizacija (gradnja uz obalu u kontinuitetu) i steknemo objektivan uvid u način korišćenja obalnog područja Crne Gore. Plan uvodi zelene prodore, tzv. cezure, kojima se sprečava linearna gradnja duž obale i omogućava prirodno povezivanje obale i zaleđa. Takođe, prvi put je u planski dokument koji tretira obalno područje ucrtana linija odmaka od 100 metara. Osim toga, plan propisuje da u širem obalnom pojasu od 1.000 metara, u izdvojenim građevinskim područjima, nije dozvoljena nova stanogradnja, već isključivo izgradnja u svrhu turističke i privredne djelatnosti“, ističe Čenić.
Opširnije čitajte u današnjoj Pobjedi