U decembru 2015. ostvareno je 24. 319 dolazaka turista, što je za 24,2 odsto više u odnosu na decembar 2014. Broj ostvarenih noćenja od 79 160 viši je za 25,3 odsto nego u istom mjesecu prošle godine. Od toga su 82,1 odsto noćenja ostvarili strani, a 17,9 odsto domaći turisti.
U januaru 2016. godine ostvareno je 20.197 dolazaka turista, što je za 3,1 odsto više nego u odnosu na januar 2015. Broj ostvarenih noćenja od 84.784 viši je za 13,6 odsto nego u istom mjesecu prošle godine. Od toga su 77,5 procenata ostvarili strani, a 22,5 domaći turisti.
“I pored slabije posjete zimskim centrima zbog nedostatka snijega i loših vremenskih prilika, postoji rast ukupne posjećenosti, što govori da je Crna Gora sve interesantnija destinacija, a planira se intenziviranje rada na razvoju ponude na sjeveru i učvršćivanju percepcije Crne Gore kao zimske turističke destinacije”, naglašeno je na pres konferenciji, uz podsjećanje da je Vlada kapitalnim budžetom opredijelila sedam miliona eura za razvoj turizma na sjeveru.
“Pokrenut je i niz projekata koji za cilj imaju uspješnu valorizaciju prostora obuhvaćenog prostornim planom za Bjelasicu i Komove, a kao prioritet je označen razvoj dva skijališta, Kolašin 1600 i Cmiljača u Bijelom Polju i opredijeljena su sredstva za njihov razvoj”, rečeno je na konferenciji za novinare.
Na presu je naglašeno da se istovremeno radi na prevazilaženju svih otvorenih pitanja u vezi sa pripremom sezone za 2016. godinu, kroz poboljšanje vodosnabdijevanja i odvođenje otpadnih voda, unapređenje komunalne higijene kroz sprovođenje projekta “Neka bude čisto” i saradnju sa opštinama; formiranje štaba operativne akcije “Ljeto 2016“ čiji je cilj poboljšanje bezbjednosti i sigurnosti građana i turista tokom sezone. Takođe, usaglašen je plan mjera i aktivnosti na pojednostavljenju graničnih procedura za vrijeme turističke sezone; elektronski sistem za prijavu i odjavu boravka, uz unapređenje saobraćajne infrastrukture. Dogovoreno je intenziviranje kontrole tokom ljetnje turističke sezone; pojačan inspekcijski nadzor putem mobilnih ekipa inspektora, uoči sezone, koji će vršiti kontrolu ispunjenosti uslova za obavljanje djelatnosti, uslova za postavljanje objekata privremenog karaktera, higijensko-sanitarnih uslova, posebnih uslova za promet određenih vrsta roba i pružanje određenih vrsta usluga, izdavanje računa, zapošljavanja, zaštitu na radu i dr. Uz to, planirano je unapređenje ponude i usluga na plažama, otvaranje informativnog punkta u specijalnom rezervatu prirode “Tivatska solila”, priprema kandidature plaža za Plavu zastavicu u 2016. godini i prosleđivanje međunarodnom žiriju, realizacija programa praćenja kvaliteta morske vode za kupanje na javnim kupalištima, adekvatnua realizaciju procedura zakupa kupališta prema planu objekata privremenog karaktera u zoni Morskog dobra, poboljšanje ponude u nacionalnim parkovima i promocija turističke ponude i unapređenje imidža Crne Gore.
“Bolje povezivanje sa, između ostalog, Zapadnom i Centralnom Evropom i Skandinavijom i dalje je među našim prioritetima. Ryanair i dalje leti ka Briselu i Londonu, a najavljeni dolazak EasyJet-a sa letovima ka Mančesteru i Londonu u 2016. je takođe od velikog značaja. U toku su razgovori sa nekoliko zainteresovanih avio-kompanija sa Bliskog Istoka, sa istim ciljem, i njihovi konačni rezultati biće poznati u predstojećem periodu. Značajno je unaprijeđen vizni režim, a poseban predmet pažnje čini i infrastrukturni razvoj aerodrome”, istaknuto je na pres konferenciji.
Ministasrstvo održivog razvoja i turizma je u prethodnom periodu radilo na stvaranju povoljnog poslovnog ambijenta za privlačenje investicija u turizmu, kako direktno mijenjajući zakonsku regulativu, tako i indirektno, kroz saradnju sa drugim organima uprave, a čija zakonska regulativa utiče na razvoj turizma.
“U vezi sa tim, u 2013. godini, donešene su Izmjene Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata, kojim je ukinuta obaveza plaćanja komunalnih doprinosa za gradnju hotela kategorije 4* i 5*, takođe Izmjenama Zakona o porezu na nepokretnosti predviđeno je smanjenje godišnjeg poreza na nepokretnost do 30% za hotele sa 4* i do 70% za hotele sa 5*. Kao dodatan stimulans, ukinuta je i obaveza plaćanja uvoznog PDV-a za isporuku proizvoda i usluga za gradnju hotela kategorije 5 zvjezdica. Uvođenjem navedenih mjera, pojavilo se veliko interesovanje za razvijanje projekata za izgradnju visokokategorisanih hotela, kao i za rekonstrukciju postojećih u cilju podizanja nivoa kategorije hotela. Kao rezultat predloženih mjera, u posljednjih 4 godine vrijednost investicija u viskokvalitetni turizam bilježi evidentan rast. Naime, u posljednjih 4 godine, vrijednost investicija u male i srednje hotele je iznosila 204.068.107 €. Trend ulaganja u izgradnju hotela se nastavio i u 2015.godini, gdje je izdato 17 građevinskih dozvola za male i srednje hotele, a planirana vrijednost investicija je u iznosu od 44.903.637€. Interesantna je činjenica da su se najviše aktivirali domaći preduzetnici za izgradnju malih porodičnih hotela. Ministarstvo je u okviru svojih nadležnosti zaključno sa 31.12.2015. godine kategorisalo 386 ugostiteljskih objekata za smještaj - hoteli i sličan smještaj (39 605 ležaja), dok je od početka 2015. godine zaključno sa 31.12.2015. godine Ministarstvo, u okviru svojih nadležnosti, izvršilo kategorizaciju i rekategorizaciju ukupno 112 ugostiteljskih objekata za smještaj (hoteli i sličan smještaj) od čega su 23 ugostiteljska objekta prvi put kategorisana. U strukturi novo-kategorisanih objekata najveći broj objekata je kategorije 4 zvjezdice, a od ukupnog broja rekategorisanih ugostiteljskih objekata 1 objekat je kategorisan sa 5 zvjezdica, sa 4 zvjezdice kategorisano je ukupno 32 objekta, zatim 36 ugostiteljskih objekata je dobilo kategoriju 3 zvjezdice, 18 ugostiteljkih objekata je dobilo kategoriju 2 zvjezdice, 2 objekta su dobila kategoriju jedna zvjezdica. Samim tim zaključujemo da se hotelska ponuda znatno popravlja. Vlada Crne Gore, odnosno resorno ministarstvo nastavilo je da kontinuirano radi na kreiranju što boljeg poslovnog ambijenta, kako bi podstakli investicije u turizmu kako za domaće preduzetnike, tako i u cilju privlačenja stranog kapitala. Samim tim, u junu 2015.godine, Vlada CG je usvojila novi set mjera u cilju postizanja veće konkurentnosti u odnosu na ostale države Mediterana. U tu svrhu, rađene su analize koje pokazuju da se rok povraćaja investicija u hotele visoke kategorije koji trenutno iznosi 20 godina, smanjuje na 12 godina”, precizirano je na pres konferenciji.