Piše: Miroslav ĆOSOVIĆ
"Blic" je 4. marta javio: "Šestogodišnji Uroš Plančak iz Đurđeva preminuo je u četvrtak uveče u Dečijoj bolnici od teških povreda glave. Na njega je u sredu tokom igre sa drugarima pao gol na neuređenom igralištu u Đurđevskom naselju Telep."
Prvi put sam za nesreću ovog tipa u crnoj hronici nekih novina čitao prije 30-ak godina, a na internet portalima sada se mogu naći brojne vijesti o ovakvim nesrećama na igralištima. Sa razvijenom mrežom internet portala koji čuvaju svoje arhive, sada su lako vidljive razmjere ovog problema, a ovakve nesreće su se dešavale od pojave metalnih golova na igralištima, dešavale su se sedamdesetih, osamdesetih, devedesetih godina prošlog vijeka, i kasnije, do dan danas.
Evo još vijesti o nesrećama koje stalno imaju isti scenario:
Večernji list, 21. novembar 2015. god: "U banjalučkom Kliničkom centru preminuo je 12-godišnji Marko Milijević, učenik šestog razreda, nakon što je na njega pao okvir gola."
Blic, 4. oktobar 2014. god: "STRAVIČNA NESREĆA Konstrukcija gola ubila dečaka u Knjaževcu: Sava Stevanović (12), učenik petog razreda knjaževačke Osnovne škole 'Dimitrije Todorović – Kaplar', preminuo je danas oko 18 sati na licu mesta u dvorištu Srednje tehničke škole, kada se na njega obrušila metalna konstrukcija gola."
Blic, 17. septembar 2014. god: "Večeras oko 18.50 na sportskom igralištu u naselju Gaj u Barajevu teško je poveđen 11-godišnji dečak. N.M. zadobio je povrede opasne po život kada je na njega pao metalni okvir gola. Dečak je prevez u Urgentni centar, gde mu se ukazuje lekarska pomoć. - Dečak je zadobio teške povrede glave i nalazi se u šoku A u teškom stanju - rečeno je "Blicu" u Urgentnom centru."
24sata.hr, 25. jun 2014. god: "Marin Karlović (5) iz Kaštel Sućurca teško se ozlijedio u nedjelju nakon što mu je gol na divljem nogometnom igralištu pao na glavu. Zadobio je prijelom lubanje"
Jutarnji list, 7. april 2014. god: "Tragedija na igralištu kod Siska: Dječak (12) preminuo u bolnici nakon što se na njega srušio gol"
net.hr, 22. mart 2013. god: "Trinaestogodišnji dječak teško je ozlijeđen u petak oko podne kada mu je u Strožancu, nedaleko od Splita pala vratnica gola na glavu. Ima potres mozga i hospitaliziran je u splitskoj bolnici na odjelu neurokirurgije. S grupom prijatelja igrao se na igralištu, kada se u jednom trenutku objesio za prečku i vratnica se prevrnula udarivši ga po glavi. Njegovi prijatelji odmah su pozvali hitnu i pružili mu prvu pomoć."
Večernji list, 15. jula 2012. god: "Preminuo dječak kojem je metalni gol pao na glavu: Dječak se u srijedu oko 20 sati vješao o metalni gol u Mliništu, tri dana se borio za život"
Dnevno.hr, 1. decembar 2010. god: "Devetogodišnjak u komi nakon što mu je na glavu pao gol: Dječak je zadobio prijelom lubanje, krvarenje i teško nagnječenje mozga, a nakon operacije i dalje se nalazi u životnoj opasnosti."
index.hr, 19. mart 2009. god: "NEOBIČNA nesreća u kojoj je teško ozlijeđen 21-godišnji mladić iz Vrbnika, dogodila se oko 12.30 sati, nakon što se spomenuti mladić vješao po metalnom golu. Mladić se objesio za prečku gola i počeo se ljuljati, no nije računao s tim da bi se gol uslijed ljuljanja mogao prevrnuti, no upravo to se, na njegovu nesreću i dogodilo. Gol se prevrnuo i 21-godišnjaka udario u glavu."
24sata.hr, 22. april 2008. god: "Tomislav Baotić (12) iz Orašja u BiH njihao se na prečki gola, izgubio ravnotežu i pao. Cijeli okvir gola, težak oko 70 kilograma, pao je na njega"
Press, 31. januar 2008. god: "PREČKA ZGNJEČILA DEČAKA! M. I. (15) iz Obrenovca teško povređen kada je na njega pala prečka fudbalskog gola na igralištu u sportskom centru u Zabrežju"
Dnevnik.hr, 3. april 2007. god: "Dječaku pao gol na glavu i na mjestu ga usmrtio: Igor Kolobarić, sedmogodišnji dječak iz Širokog Brijega, u nedjelju je poginuo na malonogometnom igralištu u obližnjem selu Donji Gradac."
Press, u istom broju od 31. januara 2008. god navodi slične nesreće iz 2006, 2004, 2002, godine:
"U aprilu 2006. Aleksandar Spasojević (14) iz Venčana kod Aranđelovca poginuo je kada je na njega pala stativa fudbalskog gola i smrskala mu glavu.
- Stativa fudbalskog gola usmrtila je u julu 2004. godine Vladana Nikitina (11) na pomoćnom terenu stadiona FK „Čukarički" u Beogradu
- Zoran Sokolić (16) poginuo je u junu 2002. godine na školskom terenu u Šidu kada je konstrukcija gola pala na njega"
Je li vrijeme da se ovakve tragedije zaustave? Na ovakav način, u posljednje 4 decenije poginulo je na teritoriji bivše Jugoslavije, pretpostavljam (manje više) pedesetoro đece - jedno, dvoje godišnje. To je vjerovatno više nego što je na istoj teritoriji nastradalo đece od ujeda zmije, ili od udara groma. Od zmije i grmljavine roditelji itekako upozoravaju i čuvaju svoju đecu, ali metalni okvir gola na igralištima, podmuklog ubicu, ne vide kao opasnost.
Mislim da je vrijeme da se ovaj problem riješi i da se ovakve nesreće više ne dešavaju. Opštine (ili država) samo treba da donesu propis/uredbu, da sve metalne konstrukcije golova na igralištima moraju biti čvrsto pričvršćene za tlo. U okviru ovakve uredbe (da bi bila sprovođena kako treba) takođe bi morala biti zaprijećena visoka kazna, srazmjerna opasnosti koja vrijeba od nepričvršćenih metalnih okvira golova. A opasnost je, kao što vidimo, jako velika. Takođe, ukoliko bi se takav propis donio, morale bi se i s vremenom vršiti provjere - da li su golovi pričvršćeni kako treba.
Prosto je neshvatljivo da roditelji stalno gube sinove na ovaj način. Ovakve tragedije u budućnosti moraju biti spriječene. Ako neko nešto ne preduzme u vezi ovog problema, koji na prvi pogled izgleda kao trivijalan (ali nekim porodicama zamrači cio život), opet ćemo čitati vijesti kako je neki đetić poginuo od okvira gola. Ako opet niko ne donese propis da metalne konstrukcije golova moraju biti čvrsto pričvršćene za tlo, onda za sada roditeljima ništa drugo ne preostaje sem da dramatično upozoravaju svoju đecu da se ne kače rukama za prečke golova, da se dobro čuvaju od pada konstukcije gola na igralištu.