Društvo

Evo kako se provjerava i ocjenjuje kandidat koji želi posao u državnom organu

Vlada Crne Gore donijela je na prošloj sjednici izmjenu Uredbe o načinu obavezne provjere sposobnosti, bližim kriterijumima i načinu ocjenjivanja kandidata za vršenje poslova radnog mjesta u državnom organu. U izmjenama se navodi da se „usmeni intervju sprovodi se individualno sa svakim kandidatom koji je prethodno ostvario više od 50 odsto bodova na teorijskom dijelu pisanog teksta, više od 50 odsto bodova na paktičnom dijelu pisanog teksta i više od 50 odsto na provjeri posebnih vještina“.
Evo kako se provjerava i ocjenjuje kandidat koji želi posao u državnom organu
Portal AnalitikaIzvor

Da li neko zadovoljava uslove da zasnuje radni odnos u državnom organu odlučuje Komisija za provjeru sposobnosti.

„Komisija za provjeru sposobnosti utvrđuje plan provjere sposobnosti, najkasnije u roku od 10 dana od dana obrazovanja komisije. Ispit provjere sposobnosti se sastoji od pismenog i terorijskog dijela. Sadržaj pisanog testa određuje se u zavisnosti od nivoa i kategorije radnog mjesta za koje se sprovodi provjera sposobnosti, kao i specifičnosti poslova koji se vrše u određenom zvanju i sastoji se od teorijskog i praktičnog dijela. Teorijski dio pisanog testa odnosi se na provjeru opštih i posebnih znanja i sadrži 25 pitanja na koja kandidat odgovara na način što bira jedan od ponuđenih odgovora. Praktični dio pisanog testa podrazumijeva provjeru sposobnosti kandidata u rješavanju konkretnog zadatka iz opisa poslova radnog mjesta za koje se sprovodi oglas. Izrada pisanog testa traje 120 minuta. Provjerom posebnih vještina (znanje stranog jezika, poznavanje rada na računaru itd.) utvrđuje se posjedovanje posebnih vještina kandidata neophodnih za vršenje poslova radnog mjesta za koje se vrši provjera sposobnosti, u skladu sa pravilima, odnosno standardima koji se odnose na te vještine.Usmeni intervju sprovodi se individualno sa svakim kandidatom koji je prethodno, na pisanom testu i na provjeri posebnih vještina, ostvario više od 50% bodova“, navodi se u Uredbi.

Ocjenjivanje kandidata vrši se davanjem odgovarajućeg broja bodova po osnovu zakonom propisanih kriterijuma (stručni i radni kvaliteti kandidata, rezultati provjere sposobnosti i prosječna ocjena studiranja, odnosno školovanja) i bližih kriterijuma propisanih ovom uredbom, kao i procentualnim vrednovanjem svakog od kriterijuma zavisno od kategorije radnog mjesta

Bodovanje rezultata pisanih testova: U okviru kriterijuma rezultati provjere sposobnosti teorijski dio pisanog testa se ocjenjuje tako što kandidatu za svaki tačan odgovor pripada jedan bod. Rezultati praktičnog rada se ocjenjuju primjenom bližih kriterijuma, i to: 1) opšta prezentacija i strukturisanje praktičnog rada do 5 bodova; 2) analitički pristup do 5 bodova; 3) preciznost i jasnoća izražavanja do 5 bodova;korišćenje relevantnih informacija do 5 bodova; 5) sinteza i zaključak do 5 bodova.

Broj bodova na osnovu rezultata praktičnog rada dobija se tako što se zbir bodova svih članova komisije za provjeru sposobnosti dijeli sa brojem članova komisije.

„ Procentualno vrednovanje kriterijuma, zavisno od kategorije radnog mjesta, vrši se na sljedeći način: 1) za ekspertsko- rukovodni kadar: - stručni i radni kvaliteti 30%, - pisani test 40%, - usmeni intervju 20%, - prosječna ocjena u toku studiranja 10%; 2) za ekspertski kadar: - stručni i radni kvaliteti 25%, - pisani test 40%, - usmeni intervju 20%, - prosječna ocjena u toku studiranja 15%; 3) za izvršni kadar: - stručni i radni kvaliteti 20%, - pisani test 30%, - usmeni intervju 30%, - prosječna ocjena u toku školovanja 20 %“, zaključuje se u Uredbi.

NVO sektor, stručna javnost i opozicione partije od ranije sumnjaju da je ključni faktor pri zapošljavanju u državnim organima-partijska pripadnost i porodične veze.

 P.Z.

Portal Analitika