Farkaš ističe da su na kraju, između ostalog, bili odlučujući veliki napori koje je Podgorica uložila u taj proces.
„Prijem Crne Gore je veliki uspjeh, jer kada sam preuzela položaj u Pentagonu, prije tri godine, svi su govorili da nema više proširenja, da ga niko ne želi, ne zauvijek nego u doglednoj budućnosti. I u mom odsjeku smo ulagali mnogo napora sa Crnogorcima, radili sve što možemo da im pomognemo da imaju najbolju šansu za prijem. I na kraju, njihov naporan rad i naporan rad pojedinih naših diplomata, naročito naše bivše ambasadorke u Crnoj Gori Sju Braun, stvarno je pomogao da dođu do tačke kada NATO nije mogao da kaže NE“, kazala je Farkaš.
Uspjeh Crne Gore važan je i u regionalnom i u širem kontekstu, ocjenjuje bivša zvaničnica Pentagona.
„To je veoma dobar signal za ostale zemlje koje su zainteresovane da se pridruže NATO-u, na Balkanu, kao i po pitanju Gruzije. To znači da su vrata otvorena, odnosno da su članice otvorene za prijem novih saveznika“, sigurna je bivša zamjenica pomoćnika sekretara za odbranu SAD.
To je, u nedavnom intervjuu za Glas Amerike, poručio i bivši komandant NATO snaga u Evropi, admiral Džejms Stavridis.
„Alijansa vodi politiku otvorenih vrata prema demokratskim državama koje mogu da doprinesu interesima NATO i koje prihvataju sve članice saveza. Crna Gora će biti primljena na predstojećem NATO samitu u Varšavi, poslije čega ćemo imati 29 članica”, kazao je Stavridis.
U međuvremenu, Evelin Farkaš očekuje da će Crna Gora i nakon prijema da nastavi sa procesom demokratizacije i ispunjavanja standarda NATO-a.
„To je u prošlosti bio slučaj i sa ostalim članicama pred kojima je bio neobavljen posao, i nakon što su se pridružile Alijansi. Crna Gora će da nastavi na svim stvarima koje mora da uradi. Međutim, crnogorsko Ministarstvo odbrane je zbilja sprovelo sve osnovne, neophodne reforme i nastaviće sa programom modernizacije i imaju odličnog ministra odbrane“, kazala je Farkaš.
Bivša visoka zvaničnica Sekretarijata za odbranu ističe da je Crna Gora morala da uradi mnogo toga da bi se pripremila za članstvo u NATO-u, ali da joj je posao bio donekle olakšan zbog manje vojske, koju je, kako je navela, trebalo dalje smanjiti i učiniti agilnijom.
Glas Amerike; rtcg.me