Politika

Za 61 odsto građana izbori nijesu fer i slobodni

Da izbori u Crnoj Gori nijesu fer i slobodni smatra 61 odsto građana, dok 28 odsto građana smatra da su izbori slobodni. To je pokazalo istraživanje koje je sprovela agencija DeFacto, za potrebe Centra za demokratsku tranziciju (CDT).
Za 61 odsto građana izbori nijesu fer i slobodni
Portal AnalitikaIzvor

Jedanaest odsto ispitanika kazalo je da ne zna, ili nije odgovorilo na pitanje u kojoj mjeri se slažu sa tvrdnojom da su, generalno gledano, izbori u Crnoj Gori fer i slobodni.

Ovo istraživanje je takođe pokazalo da je u periodu od 2014. do danas povjerenje u izbore drastično opalo.

2902istrazivanje

Na isto pitanje u istraživanju koje je Ipsos uradio za potrebe CDT-a u februaru 2014. godine 47 odsto građana kazalo je da se ne slaže da su izbori fer i slobodni, 48 odsto ispitanika tada se složilo da su izbori slobodni, dok 5 odsto odgovorilo sa “ne znam”.

Na pitanje zašto misle da izbori u Crnoj Gori nijesu fer i slobodni i koje su to, konkretno, nepravilnosti u izbornom procesu zbog kojih misle da izbori nisu fer i slobodni, 49 odsto građana odgovorilo je sa “kupovina glasova”, 40 odsto kazalo je da je glavni razlog krađa glasova, 31 odsto korupcija.

Da su ucjene, pritisci i zastrašivanje gubitkom radnog mjesta razlog što izbori nisu fer smatra 27 odsto građana, 23 odsto navodi namještanje izbora, 22 nepravilne biračke spiskove, 20 odsto građana smatra da je ključni problem režim koji je dugo na vlasti.

Da je Vlada najodgovornija zbog toga što nepravilnosti nisu spriječene ili otklonjene smatra 38 odsto građana, 14 odsto kazalo je da je najodgovorniji MUP, dok 10 odsto ispitanika navodi da su najodgovorniji sudovi, tužilaštva, pravosuđe, izborne komisije.

Osam odsto građana smatra da je odgovorna Skupština, četiri odsto da je najodgovorniji premijer, a tri odsto DPS. Istraživanje je obavljeno u periodu od 24. januara do 10. februara, a ispitano je 1040 građana.

lako veliki broj građana smatra da izbori nisu fer i slobodni, 77 odsto njih kazalo je da nikada nijesu lično biti izloženi nekoj nepravilnosti u izbornom procesu, i da nisu svjedočili takvim nepravilnostima.

Sa druge strane, 23 odsto građana kazalo je da su biti izloženi nepravilnom tima i da su im svjedočili, a kao ključne nepravilnosti kojima su bili izloženi navode kupovinu glasova (ličnih karata), ucjene, pritiske ili zastrašivanje gubitkom radnog mjesta ali i davanje povlastica, materijalnih sredstava ili partijsko zapošljavanje.

Izvor: rtcg.me

Portal Analitika