To je predviđeno Predlogom zakona o pripravnicima u sudstvu i tužilaštvu i pravosudnom ispitu, koji se nalazi u skupštinskoj proceduri.
Ispit za pripravnike može polagati lice koje je završilo Četvorogodišnji program na Pravnom fakultetu (VIII nivo kvalifikacije obrazovanja) i sastoji se iz pismenog testiranja iz ustavnog, krivičnog, građanskog i upravnog prava.
Pisani testovi su anonimni i izrađuju se pod šifrom.
“Ispit se polaže pred Komisijom za polaganje ispita za pripravnike koju obrazuje ministar pravde za svaku kalendarsku godinu”, kaže se u obrazloženju zakona.
Komisija za polaganje ispita za pripravnike ima osam članova, po dva za svaku oblast. Članovi komisije biraju se sa liste ispitivača - četiri iz reda sudija, dva iz reda državnih tuži1aca i dva iz reda ugledinih pravnika sa radnim iskustvom od najmanje osam godina nakon položenog pravosudnog ispita.
Ministarstvo pravde organizuje ispit dva puta godišnje.
Slobodna mjesta pripravnika u pravosudnim organima popunjavaju se javnim oglasom, koji objavljuje Vrhovni sud, odnosno Državno tužilaštvo.
Rang lista kandidata sačinjava se na osnovu broja ostvarenih poena na Ispitu za pripravnike.
Odluku o izboru pripravnika u sudovima donosi predsjednik Vrhovnog suda, a u Državnom tužilaštvu Vrhovni državni tužilac prema redosljedu na rang listi.