- Možete li da zamislite Evropu danas s Jugoslavijom kao jednim od ključnih igrača? Ja mogu. Jugoslavija je, zapravo, bila jedan od najboljih kulturnih i ljudskih eksperimenata u istoriji. Osnovana na području sukoba nekadašnjeg Austrougarskog i Osmanskog carstva, Jugoslavija je stopila obje kulture i asimilirala ljude na način koji nije viđen još od Aleksandra Velikog - piše Batler.
On tvrdi da je država napadnuta pod pritiskom NATO-a i zapadnih sila kojima nije bilo u interesu da u blizini imaju tako veliku i nezavisnu državu. U Jugoslaviji je, kaže ovaj politolog, između 60-tih i 80-tih vladalo blagostanje i rast koji je rezultirao dobrim zdravstvenim sistemom, besplatnim obrazovanjem, poslom i pristojnim životnim standardom. Batler tvrdi da su upravo ekonomski prosperitet i ideološka nezavisnost bili glavni razlog zbog kojih su zapadne sile stale na kraj Jugoslaviji.
- Zemlji nije bilo bilo dopušteno da se takmiči s Njemačkom, Francuskom i posebno Velikom Britanijom, jer londonski i luksemburški bankari iz socijalističkog režima nijesu mogli da iscijede milijarde. Jugoslavija je morala da umre, a Regan, Buš i Klinton pomogli su da se to dogodi - smatra Batler koji se poziva na jednog drugog politikologa, Fila Parentija.
Spomenuti Parenti, pak, smatrao je da je glavni cilj Vašingtona bio da se Jugoslaviju transformiše u zemlju trećeg svijeta. Jugoslavija je, smatra, trebalo da bude uništena kako bi se ekonomije zemalja nastalih na tom prostoru lakše otvorile zapadnjačkom kapitalizmu, dok bi se, s druge strane, uporedno uništavao industrijski sektor bivše države koji više ne bi predstavljao konkurenciju Zapadu. Sličan primjer Batler vidi u NATO-ovim kampanjama u Iraku i Libiji.
- Je li NATO-ov plan uspio? Naravno da jeste - sam nudi odgovor, poređujući današnji položaj zemalja nastalih nakon raspada Jugoslavije u svjetskoj ekonomiji s onim koji je neposredno pred raspad zauzimala bivša država.
Izvor i foto: Index/F.Ć./123rf