Na početku glasanja u sali je bio prisutan 81 poslanik što je potrebna dvotrećinska većina od ukupno 120 poslanika za proces izbora predsjednika. Opozicija nije bila prisutna u sali tokom glasanja, jer je zbog bacanja suzavca isključeno 11 opozicionih poslanika. U izbornoj komisiji je u ime ujedinjene opozicije bio poslanik Ilir Deda iz Samoopredeljenja.
Prema Ustavu Kosova, za izbor predsjednika Kosova potrebna su dva kandidata i potrebno je da u glasanju učestvuje minimum 80 od 120 poslanika Skupštine Kosova, odnosno dvotrećinska većina poslanika. Kandidat koji dobije dvotrećinsku većinu glasova poslanika u prvom ili drugom krugu postaje novi predsednik Kosova. Ukoliko u prva dva kruga glasanja nijedan kandidat ne dobije dvotrećinsku većinu, ide se na treći krug glasanja u kome je ponovo potrebno da glasa minim 80 poslanika, ali je za izbor predsednika dovoljna prosta većina ili 61 glas.
Nakon izlaska opozicionih poslanika iz sale i njihovog pridruživanja demonstrantima ispred skupštine i dok je u skupštinskoj sali trajalo glasanje za izbor novog predsjednika Kosova, ispred skupštine je došlo do eskalacije sukoba. Pristalice opozicije su počele da gađaju u pravcu policije i u pravcu zgrade skupštine suzavcima i molotovljevim koktelima.
Policija rastjeruje nasilne demonstrante takođe suzavcem i vodenim topovima. Bilo je i hapšenja demonstranata.
Prethodno se oko dva sata u Skupštini vodila oštra debata o kandidatu za predsjednika. Svi poslanici opozicije su iznijeli niz optužbi na dosadašnji rad lidera Demokratske partije Kosova Hašima Tačija, dok pristalice opozicije protestuju ispred zgrade Skupštine Kosova protiv izbora Tačija za predsjednika i za ostavku Vlade.
Predsjednici Kosova Atifeti Jahjagi ističe petogodišnji mandat 7. aprila i po zakonu novi predsjednik mora biti izabran 30 dana prije isteka njenog mandata. Zato, ukoliko poslanici do 7. marta ne izglasaju novog predsjednika, automatski se ide na vanredne parlamentarne izbore.