Novi poraz košarkašica, Velika Britanija bolja od Crnogorki

Ženska seniorska reprezentacija doživjela je drugi poraz u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo koje će 2017. godine biti održano u Češkoj – izabranice Momira Milatovića u Mančesteru su poražene od Velike Britanije 71:67 (17:23, 16:12, 15:19, 23:13) u utakmici četvrtog kola grupe C. Drugim vezanim porazom nakon subotnjeg na gostovanju Italiji, ''crvene'' su zakomplikovale situaciju u borbi za plasman na smotru najboljih selekcija Starog kontinenta, jer se i Velika Britanija vratila u trku za jedno od prva dva mjesta u grupi.

Jelena Dubljević je bila najefikasnija u našoj selekciji sa 22 poena, a imala je i 10 skokova, dok  je Iva Perovanović meč završila sa 14 poena i devet uhvaćenih lopti. Milica Jovanović je meč završila sa osam, dok jeAnđelika Danijel Robinson upisala po šest poena i skokova. U pobjedničkoj selekciji najbolja je bila Džoana Lidhem sa 28 poena i sedam skokova, dok jeEla Klark meč završila sa 15, uz 12 uhvaćenih lopti.

Velika Britanija je u 4. minutu vodila 10:7, potom i 13:9, 15:11, nakon čega je naša reprezentacija postigla sedam vezanih poena i nakon trojke Jovanović povela 18:15 u 9. minutu. Nakon prvih deset minuta, Crna Goravodila je 23:17, nakon poena Perovanović i trojke Dubljević, šest sekundi prije kraja tog perioda.

Uslijedio je veliki pad u igri i serija od skoro pet minuta bez poena, što je domaćin iskoristio da postigne 12 vezanih poena i povede 29:23.Perovanović je prekinula seriju bez poena, ali je protivnik održavao prednost i u 17. minutu vodio 30:26. Perovanović, Dubljević iŠkerović postigle su osam vezanih poena za vođstvo 34:30 u 29. minutu, ali je na velikom odmoru prednost bila dva poena – 35:33.

Timovi su se smenjivali u vođstvu na početku treće dionice, a Velika Britanija u 24. minutu povela je 44:40. Jovanović je pogodila trojku i smanjila zaostatak na samo poen (44:43), ali je domaćin održavao prednost i vodio 46:43 u 26. minutu. Uslijedila je serija od sedam vezanih poena izabranica Momira Milatovića (petDubljević i dva Aleksić) za vođstvo 50:46, a u posljednjih deset minuta ušlo se sa vođstvom 54:48 nakon poena Robinson i Matović.

Nakon što su sjajno otvorile posljednju dionicu i nakon dva pogođena bacanja Perovanovićpovele 58:48 u 32. minutu činilo se da ''crvene''ništa ne može zaustaviti do pobjede uMančesteru. Domaćin se, ipak, nije predavao već je zaigrao znatno bolje i do 38. minuta napravio nevjerovatnu seriju 16:2, kojom je poveo 64:60, dva minuta prije kraja. SelektorMilatović je bio primoran da zatraži tajm-aut nakon kojeg je Škerović smanjila zaostatak na dva poena (64:62), ali je Klark pogodila trojku, a Vandervol pogodila dva bacanja za vođstvo (69:62), 36 sekundi prije kraja i riješila pitanje pobjednika.

Italija je u Tirani savladala Albaniju 86:40 i ostvarila četvrtu pobjedu u isto toliko mečeva. Kvalifikacije se nastavljaju 19. februara, kadaCrna Gora gostuje Albaniji, a četiri dana kasnije u Podgoricu stiže Italija u duelu koji će biti odlučujući u borbi za plasman naEurobasket.