NATO

RADIĆ: Neutralnost neodrživa u zemljama Balkana

Neutralnost je neodrživa u zemljama Balkana, i to je samo propagandna floskula, smatra vojni analitičar Aleksandar Radić.
RADIĆ: Neutralnost neodrživa u zemljama Balkana
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

“Vojna neutralnost je zapravo samo propagandna fraza koja je iskorišćena kao jedan elegantan način da se sa vrlo malo resursa i ulaganja stvara slika da postoji alternativa”, kazao je Radić u emisiji Izazov na Televiziji Crne Gore.

On je objasnio da je neutralnost samo fraza, jer ne može jedna zemlja samo da se proglasi da je neutralna i da tako bude.

“Nije Švajcarska neutralna zato što je ona odlučila da bude, nego zato što je to prihvatila međunradna zajednica. Jer, da biste bilni neutralni, morate da budete i vojno samodovoljni i to nije demilitarizacija”, rekao je Radić.

Naprotiv, kako je naveo, vojno neutralna zemlja mora da bude toliko jaka da ima sredstva i snage da svakom ko želi da ugrozi njenu neutralnost može da kaže da ima čime da se suprostavi u takvim slučajevima.

“E, to je Švajcarska, a to je kod nas prije svega finansijski, a onda i socijalno neodrživo, i to nije realno u zemljama Balkana. Crna Gora ne može sa svojim resursima da zaokruži sopstveni sistem odbrane. Stoga je vojna neutralnost jedino održiva kao sredstvo za jeftinu medijsku propagandu”, kazao je Radić.

Prema njegovim riječima, samo je birokratski napravljena slika da se može biti dio Evropske unije (EU) bez prethdonog članstva u NATO.

“Niko vam otvoreno neće reći - ne možete u EU jer nijeste u NATO, ali se to, pogotovo zemljama Balkana nameće. A kod građana na ovdašnjim prostorima bezrezervna je opredjeljenost ka evropskim integracijama, ali moramo znati da nema evropskih bez evroatlanskih integracija”, naglasio je Radić.

Kako je kazao, ne postoji odvojeni paket fondova “iz kojih ćete da uzmete pare od EU i da budete dio zajedničkog sistema vrijednosti - ako to želite, onda morate u to da vjerujete i da učestvujete u zajedničkom sistemu bezbjednosti”.

“Poruka vodećih sila je upravo to - vi ste na Balkanu ratovali, imali ste probleme, mi želimo da budete predvidljivi i da imate mehanizam koji će garantovati da neće doći do obnavljanja takvog scenarija. To je poruka koje se nama šalje i koja nije ni sakrivena ni dvosmislena, rekao je Radić.

On je istakao da je veoma važna činjenica da je Crna Gora dobila pozivnicu za NATO uz poruku da treba nastaviti sa reformama, kao i unutrašnji dijalog o toj temi.

Radić je rekao da taj dijalog ne smije biti zasnovan na floskulama, već utemeljen na činjenicama.

„Treba stvarati taj stalni dijalog, dovoditi ljude u situaciju da iznesete argument, da se suočite sa tuđim argumentom, da pokušate da odbranite svoj stav’’, smatra on.

Prema njegovim riječima, može doći i do jačanja podrške javnosti koja je sada 47 odsto, kako pokazuju posljednja israživanja.

„Može, ako za početak oni događaji koji se sada razvijaju u Srbiji budu jasni, jer to će snažno uticati na znatan dio javnog mnjenja u Crnoj Gori”, kazao je Radić.

S druge strane, kako je naveo, Vlada Crne Gore mora da govori o argumentima koji su zajednički za sve koji žive u Crnoj Gori.

“Ne postoji jedinstveno svrstavanje iza jedne ideje. Kada govorite o NATO-u, tema je složena i morate da je branite strpljivo, argumentovano, bez fraza, bez poštapalica, a to je nešto što, koliko vrijedi za Crnu Goru, vrijedi i za Srbiju u kojoj živim”, zaključio je Radić.

Izvor: rtcg.me; foto: rs.n1info.com

Portal Analitika