Sinoć otvorena izložba ruskog umjetničkog para Aleksandra i Olge Florenski u Umjetničkom paviljonu ULUCG u Podgorici, bila je prilika da publika vidi više njihovih ciklusa nastalih tokom dva višemjesečna rezidencijalna boravka u Crnoj Gori. Kako je istakao Evans, Stratex Group (Strateks grupa) sponzoriše DEAC od početka, jer je u pitanju projekat koji je inicirao predsjednik te kompanije Nil Emofarm.
- Strateks grupa je naveći investitor u turizmu u Crnoj Gori i, u skladu sa našim poslovnim ciljevima, željeli smo da damo nešto samoj zajednici. Ovo je način na koji on i Strateks grupa vraćaju nešto Crnoj Gori - rekao je on.
Za ovu godinu naš sagovornik navodi da su već u pripremi tri festivala.
- Naša prva godina poslovanja biće obilježena 11. marta, i tim povodom imaćemo izložbu u Crnogorskom narodnom pozorištu na kojoj ćemo prikazati što smo uradili i što su naši planovi. Predstavićemo, recimo, ovakve izložbe, rezidencijalne boravke za umjetnike i festivale. Ali, neka za sada ostane tajna koje ćemo umjetnike ove godine dovesti u Crnu Goru - najavio je on.
Kada je projekat DEAC-a u pitanju, on podsjeća da je svaka nedjelja dan otvorenih vrata u umjetnikom centru u Kotoru.
- Sigurno znate zgradu "Jugooceanije" i da smo od nje napravili kompleks namijenjen umjetnicima. Strani umjetnici koji dolaze provode dva do tri mjeseca u ovom objektu, i ujedno sarađuju sa crnogorskim umjetnicima. Sve što oni rade može se vidjeti na dan otvorenih vrata od 16 do 19 časova. Zato pozivam sve da nas posjete tada, ali i bilo kog drugog dana. Moći ćete da vidite sve te radove koje potpisuju umjetnici iz svih krajeva svijeta - jer umjetnost ne poznaje granice - kazao je Evans, te dodao da će se ove godine više okrenuti crnogorskim umjetnicima i njihovim izložbama.
To je potvrdio i umjetnički direktor DEAC-a, Petar Ćuković, koji je precizirao kako za godinu priredili više od 40 izložbi, pet festivala, izdali više naslova, te da će uskoro biti objavljen i godišnji katalog na 360 stranica.- Pritom nijesmo bili sebični, već smo mnoge izložbe priređivali sa crnogorskim institucijama, a to je jedan od važnih strateških tačaka Dukley European Art Community - da na neki način ne konkurišemo našim institucijma nego da proširujemo mogućnosti. Dakle, ima puno razloga za zadovoljstvo - rekao je Ćuković.
On smatra da crnogorski umjetnici posredstvom DEAC-a u prilici da svakodnevno komuniciraju ili da razgovaraju o raznim projektima sa umjetnicima mahom iz bivših zemalja SSSR-a ali i šire, što smatra kao "jasan odgovor na to koliko su na dobitku i naši umjetnici.
- S druge strane, naše umjetnike predstavili smo u dva važna svjetska centra. Na izložbi "Recycle Religion" bili su Jelena Tomašević i Ilija Šoškić, uz mnoge druge umjetnike koji su izabrani u okviru predstavljanja naših aktivnosti u Njujorku i Majamiju. Milija Pavićević je, s Olegom Kuljikom izlagao u Moskvi. Mi premanentno želimo ne samo da ovdje organizujemo događaje i učinimo naš kulturni život sadržajnijim, nego i da se ono što mi prepoznamo kao vrijednost - plasira u inostranstvu - zaključio je Ćuković.
K.J.
Foto: Ivana Božović