Svijet

Obama: Gvantanamo podriva nacionalnu bezbjednost i treba ga zatvoriti

Zatvor Gvantanamo podriva nacionalnu bezbjednost i treba ga zatvoriti, rekao je američki predsjednik Barak Obama i poručio da ne želi da ostavi taj pritvorski centar svom nasljedniku.
Obama: Gvantanamo podriva nacionalnu bezbjednost i treba ga zatvoriti
Portal AnalitikaIzvor

Obama je, u obraćanju iz Bijele kuće, rekao da je zatvor u Gvantanamo bio kontraproduktivan u borbi protiv terorizma, jer se koristi kao antiamerička propaganada za regrutovanje terorista i troši vojne resurse, javlja AP.

„Zatvaranje Gvantanama ujedno je i zatvaranje jednog poglavlja u istoriji Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i odražava lekcije naučene iz terorističkih napada 11. septembra 2001“, rekao je on.

Obama je predstavio plan u kome se navodi da bi SAD trebalo da nastave da šalju niskorizične pritvorenike u druge zemlje i objasnio kako bi zatvori koji bi potencijalno zamijenili Gvantanamo donijeli uštede od više miliona dolara u budžetu.

U Gvantanamu, koji je nekada imao 700 pritvorenika i postao sinonim za torturu, neograničeni pritvor i narandžaste kombinezone, danas se nalazi ukupno 91 džihadista, prenosi AFP.

Američki predsjednik se zalagao za zatvaranje te pritvorske jedinice od kada je stupio na dužnost, ali te napore su osujetili republikanski poslanici koji smatraju da je Gvantanamo koristan u borbi protiv terorizma.

Obama je danas pozvao Kongres da održi fer sjednicu o njegovom planu, rekavši da ne želi da ostavi to pitanje svom nasledniku u Bijeloj kući.

Planom je predviđen transfer preostalih pritvorenika u SAD, a od Kongresa se traži da odobri 475 miliona dolara za izgradnju ili osposobljavanje zatvora koji bi ga zamijenili, što bi na kraju bilo nadoknađeno uštedom od 180 miliona dolara trošenih u radu pritvorskih jedinica.

Plan o zatvaranju Gvantanama ne daje mnogo detalja o tome gdje bi u SAD mogli biti smješteni njegovi pritvorenici, ali pominjani su vojni zatvori Fort Livevort u Kanzasu ili zatvor mornarice u Čarlstonu, što je naišlo na otpor lokalnih vlasti.

Američki ministar odbrane Ešton Karter je proteklih sedmica potpisao niz odluka o transferu, a broj pritvorenika je prvi put pao ispod 100.

Danas se u njemu nalazi 91 pritvorenik, od kojih je za 35 određeno puštanje, a ostali su suočeni sa daljim, neograničenim pritvorom.

Obama smatra da mnogi pritvorenici iz Gvantanama treba da budu premješteni u druge zemlje, a da nekima treba da bude suđeno pred vojnim sudom.

Manji broj onih, koji se smatraju suviše opasnim za puštanje, ali čije je procesuiranje isuviše teško, bio bi zadržan u SAD.

Kongres je, međutim, donio zabranu transfera pritvorenika u SAD, što dodatno produbljuje pravne teškoće.

Portal Analitika