Politika

Popović: Povući iz procedure predlog zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru

Za Demokrate je neprihvatljivo da Vlada potrebu da se pitanje zarada u javnom sektoru uredi jednim zakonom, zloupotrijebi na štetu najvećeg broja službenika i namještenika, a istovremeno privilegovanjem visokih državnih funkcionera i zaposlenih u njihovim kabinetima. Neprihvatljivo je da u Crnoj Gori koja je Ustavom deklarisana kao država socijalne pravde Vlada predlaže da se drastično poveća raspon između najnižeg i najvišeg koeficijenta za obračun zarada u javnom sektoru, predlažući da se taj raspon sa sadašnjih 1:7,4 poveća na 1:12,3, izjavila je potpredsjednica Demokratske Crne Gore Zdenka Popović.
Popović: Povući iz procedure predlog zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru
Portal AnalitikaIzvor

Podsjećamo, po važećem zakonu, najviši koeficijent predviđen je za zaradu Predsjednika Crne Gore i on iznosi 14,84 a najniži koeficijent je 2. Predloženim Zakonom o zaradama u javnom sektoru, najviši koeficijent bi se povećao sa sadašnjih 14,84 na 32 a najniži sa 2 na 2,6.

“Očigledno je da bi se predloženim zakonom koeficijenti za nosioce najviših državnih i drugih javnih funkcija povećali više nego duplo, dok bi se koeficijenti za namještenike i najveći broj službenika sa zvanjem referent, savjetnik, ovlašćeno službeno lice, načelnik i dr. povećali samo simbolično. Svjedoci smo takođe da je ministar prosvjete obavijestio javnost da će zarade u prosvjeti biti povećane za samo 5,5%, a slično je najavljeno i za oblast zdravstva. Zapažamo i brojne nelogičnosti koje ukazuju da se Vlada prilikom predlaganja visine koeficijenta za pojedine poslove nije rukovodila objektivnom ocjenom složenosti i odgovornosti za te poslove, već prvenstveno tituliranjem pojedinih zvanja i pozicija u kojoj se ti poslovi obavljaju. Neprihvatljivo je, na primjer, da se poslovi šefa kabineta Predsjednika Crne Gore, Predsjednika Vlade i Predjsednika Skupštine kao i poslovi savjetnika, u ovim kabinetima, vrednuju koeficijentom 22, a poslovi direktora Uprave policije, direktora Poreske uprave i direktora Uprave carina koeficijentom 19 ili poslovi predsjednika opštine koeficijentom 20”, navela je Popović.

Kako je naglasila, za Demokrate je skandalozno i bez ikakvog osjećaja odgovornosti za aktuelni društveni trenutak poslove inspektora, ovlašćenih službenih lica i sl. vrednovati koeficijentom od 7 do 7,4 što je tri puta manje od koeficijenta za poslove savjetnika u kabinetu predsjednika Crne Gore, Vlade ili Skupštine čiji je koeficijent 22.

Ovakvim vrednovanjem poslova onih koji treba da otkrivaju pojedince koji ne poštuju zakon i koji vrše krivična djela, Vlada potvrđuje našu ocjenu da joj nije stalo do djelotvorne borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Ovako koncipiran Zakon o zaradama, neminovno stvara lično nezadovoljstvo i demotivisanost velikog broja zaposlenih u javnom sektoru, što će imati za posledicu i odliv kvalitetnog kadra sa svim negativnim posljedicama. Iz svih navedenih razloga, zalažemo se da se Predlog zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru povuče iz skupštinske procedure”, zaključila je Popović. 

Portal Analitika