On je, komentarišući sporazum u vezi olakšica pripadnicima NATO-a na teritoriji Srbije, kazao agenciji MINA da je on tehničke prirode. “On je potpisan prošle godine, i u skladu je sa još davno potpisanim sporazumom, iz perioda kada je Vuk Drašković bio na čelu Ministarstva inostranih poslova”, pojasnio je Jakšić.
Odnosi se, kako je precizirao, na to da pripadnici NATO-a ne plaćaju putarine i da u slučaju bilo kakvih nezgoda budu izuzeti krivične odgovornosti pred lokalnim sudovima.
Prema njegovim riječima, taj sporazum je po političkoj važnosti neuporedivo slabiji od Sporazma Integrisani Partnerski Akcioni plan (IPAP) koji je potpisan prošle godine, i to na insistiranje Srbije.
Jakšić je ukazao da je IPAP najviši sporazum koji jedna država koja nije članica može da potpiše sa NATO. “Dakle, Srbija je došla do te granice da bi sljedeći korak bio da zatraži članstvo. To pokazuje da se ti odnosi sa Alijansom razvijaju”, ocijenio je Jakšić.
To ne znači, kako smatra, da Srbija više ne želi da bude neutralna. “To je neko balansiranje. Ne ugrožava se osnovni tok, razvijate saradnju sa NATO-om, a ne želite da uđete u NATO, a pri tom bi da zadržite dobre odnose sa Rusijom”, rekao je Jakšić.
Problem je, kako je ocijenio, što je saradnja sa NATO-m "van očuju" javnosti. "I ova vlast i prethodna su sve moguće oblike saradnje gledale da drže po strani smatrajući da je to nepopularno i da bi im nanijelo političku štetu“, naveo je Jakšić.
On je pojasnio da je zbog toga izjava premijera Srbije, Aleksandra Vučić izazvala buru. “Da se mnogo više zna kakva je sardnja sa NATO-m to ne bi izazavalo nikakvo iznenađenje”.
Prema njegovim riječima, Rusi su “izuzetno osjetljivi”, oni smatraju da je širenje NATO ambicija na Balkanu opasno i provokativno. Jakšić je podsjetio na “diplomatsku” retoriku Moskve kada je Crna Gora dobila pozivnicu za članstvo u Alijansi.
On je dodao da je visok stepen osetljivosti ruske vlade po pitanju širenja NATO-a na Balkanu. “Sigurno je da će Moskva posle ovoga pojačati pritisak, bez obzira što se ne radi o nekoj kvalitativno novoj stvari u saradnji sa Srbije sa NATO-m. Rusi će pojačati pritisak na Beograd da im eventualno ne padne na pamet da idu dalje u pregovorima”, smatra Jakšić.
On je kazao da se u Srbiji sada može očekivati rast otpora prema Alijansi i rast popularnosti takozvanih patriotskih snaga uoči izbora.
Jakšić je rekao da je to cijena koja se plaća zbog te politike netransparentnosti prema NATO-u. ”Da je do sada sve bilo transparetno ljudi bi normalno prihvatuli sporazum kao dio saradnje i ne bi ovako reagovali, a mislim da će to sada imati negativan refleks da ohrabri anti-NATO snage”, poručio je Jakšić.