Izjava austrijskog ministra otvorila je ponovo pitanje dolaska migranata. Država je još krajem septembra prošle godine odredila lokacije gdje će biti smješteni migranti.
“Crna Gora priprema kapacitete za priliv u prosjeku 2000 migranata dnevno. Postojeći kapaciteti za smještaj migranata i izbjeglica u Crnoj Gori su Centar za tražioce azila-80 mjesta, Prihvatilište za strance-50 mjesta i JU “Ljubović” 25 mjesta, što ukupno čini 155 rasploživih mjesta. Adaptiranjem objekata policije Krenza (Podgorica) i Zoganje (Ulcinj) dobio bi se kapacitet oko 500 mjesta. U navedenim smještajnim objektima, bilo bi obezbijeđeno oko 650 mjesta. Takođe, formirala bi se šatorska naselja od 1000 mjesta na različitim lokacijama shodno procjeni trenutne situacije”, navodi se u vladinoj informaciji usvojenoj krajem septembra.
Podsjetimo, Evropska komisija je juče pozvala zemlje duž balkanske rute migranata koji idu ka EU, da učine više u pružanju utočišta za ljude koji bježe od sukoba ili siromaštva.Na Fejsbuk stranici “Aviod Hungary - Migration news“ gotovo svakodnevno se pojavljuju mape novih alternativnih puteva koji se preporučuju sirijskim izbjeglicama, a prije nekoliko mjeseci na jednoj jednoj od njih našla se i Crna Gora. Naime, na mapi je prikazan put koji iz Albanije preko graničnog prelaza Božaj ulazi u Crnu Goru, a onda preko Podgorice i Nikšića ide ka Bosni i Hercegovini, da bi ostatak puta unesrećene izbjeglice vodio preko Hrvatske i Slovenije do Austrije i drugih, za njih obećanih, evropskih zemalja.
Prema međunarodnim konvencijama čiji je Crna Gora potpisnik, svim osobama koje bježe od ratnih zbivanja, ili su u svojim zemljama proganjani po osnovu rase, vjere, nacije, političkog mišljenja ili pripadanja određenoj društvenoj grupi, zemlje prijema treba da pruže zaštitu. Ovo podrazumijeva pružanje bezbjednog smještaja uz obezbjeđenje adekvatne hrane, vode i sanitarnih uslova, zbrinjavanje osoba sa posebnim potrebama, pravnu zaštitu, omogućavanje pristupa ostalim pravima kao što su zdravstvena i socijalna zaštita, obrazovanje itd.
Na osnovu iskustava iz regiona i trenutnih migracionih tokova, postoji mogućnost da dođe do preusmjeravanja istih i samim tim da se Crna Gora suoči sa sličnim scenariom poput zemalja u regionu.
„Imajući u vidu da je dnevni priliv u zemlje Zapadnog Balkana 5000 lica dnevno, Crna Gora priprema kapacitete za priliv u prosjeku 2000 lica dnevno. Postojeći kapaciteti za smještaj migranata i izbjeglica u Crnoj Gori su Centar za tražioce azila-80 mjesta, Prihvatilište za strance-50 mjesta i JU “Ljubović” 25 mjesta, što ukupno čini 155 rasploživih mjesta. Adaptiranjem objekata policije Krenza (Podgorica) i Zoganje (Ulcinj) dobio bi se kapacitet oko 500 mjesta. U navedenim smještajnim objektima, bilo bi obezbijeđeno oko 650 mjesta. Takođe, formirala bi se šatorska naselja od 1000 mjesta na različitim lokacijama shodno procjeni trenutne situacije“, piše u informaciji.
Uvažavajući navedene okolnosti Operativni tim, saglasno svojim nadležnostima, u saradnji sa UN agencijama u Crnoj Gori (IOM, UNHCR, UNICEF), preduzima pripremne aktivnosti koje se odnose na postupanje nadležnih organa i institucija u slučaju većeg priliva migranata i izbjeglica u Crnu Goru. Shodno analizi rizika i procjenama Operativni tim vrši detaljne pripreme na dijelu granice Crne Gore i Albanije u zoni odgovornosti Odjeljenja granične bezbjednosti, konkretno na dijelu Nikine uvale (u neposrednoj blizini graničnog prelaza Božaj), koja je u dosadašnjem periodu korištena za prelazak migranata i izbjeglica iz Albanije u Crnu Goru u većem obimu (broju). Predstavnicima UNHCR-a, IOM-a, UNICEF-a i Crvenog krsta Crne Gore će se omogućiti nesmetano sproveđenje aktivnosti u reonu graničnih prelaza u cilju podrške aktivnostima prijema i pružanja pomoći ranjivim grupama lica, zaključuje se u informaciji.
P.Z.