Za samo dva mjeseca i sedam dana, udruženim snagama 500 radnika uspjelo je da napravi ogromnu drvenu konstrukciju, koja je nakon završetka sleta razmontirana i korišćena u druge svrhe.
Izgrađen između tadašnjih ulica Kralja Aleksandra i Ratarske, stadion je građen po ugledu na slične građevine na Zapadu, sa izrazitim primjesama nacionalnog stila.
- Iz Ulice kralja Aleksandra postojao je poseban ulaz za kraljevsku porodicu, članove vlade i diplomatski kor, koji je vodio direktno do njihovih svečanih loža - objasnila je Jovana Karaulić doktorantkinja na Fakultetu dramskih umjetnosti i koautorka izložbe “Ko je soko - taj je Jugosloven” koja će biti otvorena do 29. maja u Muzeju istorije Jugoslavije.
Publika je mogla da uđe na četiri reprezentativne kapije, dekorisane u narodnom duhu i u bojama karata, kako bi se spriječilo stvaranje gužvi na ulazima.
Učesnici u programu imali su tri odvojena ulaza, koja su direktno vodila do njihovih svlačionica ispod tribina, a od njih na teren. U okviru gledališta projektovan je i Muzički paviljon za orkestar, kao i osmatračnica za načelnika, koji je dirigovao vježbama na sletu. Orkestar i načelnik su tokom sleta bili ozvučeni i zvuk se prenosio na četiri zvučnika marke "Filips".
O interesovanju za izgradnju sleta govori podatak da je nedjeljom i praznikom bilo dozvoljeno razgledanje stadiona po cijeni od 2 dinara (za sletski fond), a sletski odbor je vodio zainteresovane grupe kroz gradilište i davao odgovore na pitanja.
- Plan privremenog sletišta izradio je Momir Korunović, u to vrijeme viši arhitekta Ministartsva građevine.
Stadion je bio monumentalnih dimenzija, na površni od 12.560m2 za izgradnju je upotrijebljeno 51.00m3 drvene građe, što je u tom trenutku predstavljalo najveću drvenu konstrukciju u centralnoj Evropi - priča Jovana Karaulić.
Stadion koji je mogao da primi oko 42.000 ljudi u publici imao je 29.300 mjesta za sjeđenje, 8.500 mjesta za stajanje i 1.170 mjesta za sjeđenje u ložama. Pored njih bilo je tamo mjesta i za 3.500 vježbača u istom trenuktu.
I poput svjetskih stadiona ovaj evropski gigant imao je vodovod, električno osvjetljenje, poštu za učesnike, sobu za novinare sa telefonskim kabinama, a iznad loža su podignute 4 kule sa vatrogascima na neprestanoj straži. Glavne sletske dane je obezbjeđivalo preko 500 redara.
Blic.rs