Politika

Pokret za neutralnost predstavio Gricaju model "irlandizacije" Crne Gore

Svaka odluka zvanične Crne Gore mimo referenduma o članstvu u NATO prouzrokovala bi dodatne podjele u već podjeljenom crnogorskom društvu, istakao je izvršni direktor Pokreta za neutralnost Marko Milačić.
Pokret za neutralnost predstavio Gricaju model "irlandizacije" Crne Gore
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Predstavnici Pokreta za neutralnost Crne Gore, izvršni direktor Marko Milačić i predsjednik Skupštine Ognjen Jovović, sastali su se sa ambasadorom Ruske Federacije u Crnoj Gori Sergejem Nikolajevičem Gricajem.

"Milačić je predstavio rad i misiju Pokreta za neutralnost i istakao plan koji, između ostaloga, Pokret sprovodi u djelo, a to je zalaganje za raspisivanje referenduma. S tim u vezi, Milačić je naglasio da bi svaka odluka zvanične Crne Gore mimo referenduma prouzrokovala dodatne podjele u već podjeljenom crnogorskom društvu", navodi se u saopštenju Pokreta za neutralnost.

Milačić je kazao i da se Pokret zalaže za miroljubivu državnu politiku Crne Gore, politiku nesvrstavanja u sukobljene blokove, koja ne produkuje neprijatelje i ima odlične odnose sa svima - i Istokom, i Zapadom.

U saopštenju se dodaje da je Jovović predstavio koncept neutralne Crne Gore - tzv. model "irlandizacije" Crne Gore.

On je, takođe, istakao da je neutralni koncept permanentno građanski koncept i da bi isti garantovao, osim bezbjednosnih garancija, i integrisanost crnogorskog društva u okviru granica svoje države.

Gricaj je istakao da Rusija ne dovodi u pitanje suvereno pravo Crne Gore da definiše svoj spoljnopolitički kurs.

"Razumije se da je pitanje izbora jednog ili drugog puta unutrašnje pitanje same države i njenog naroda. Istovremeno, ne može se zanemariti rast tenzija i protivrečnosti između samih građana Crne Gore. Već sada je očigledno da evroatlantske aspiracije izazivaju ozbiljnu podjelu u crnogorskom društvu. U vezi toga ambasador Sergej Gricaj je podvukao da je potreban što širi dijalog po ovom pitanju, koji bi uzimao u obzir mišljenje kako društveno-političkih krugova, tako i običnih građana Crne Gore", piše u saopštenju Pokreta za neutralnost.

Predstavnici Pokreta su ranije posjetili ambasadore Njemačke, Slovenije i Poljske, a u narednom periodu nastavljaju susrete sa predstavnicima stranog faktora u cilju informisanja o važnosti raspisivanja referenduma ali i prezentovanja ideje vojne neutralnosti Crne Gore.

Portal Analitika