On je za „Dan” kazao da bi u slučaju propasti pregovora jedna od opcija mogla da bude i bojkot izbora, ali nije želio da prejudicira stvari.
Uz napomenu da saopštava lični stav, Šabović je rskao da bi premijer trebalo ozbiljno da razmotri ponudu SDP-a, Demosa i Građanskog pokreta URA.
"To je način da se preuzme kontrola u onim institucijama gdje su zloupotrebe javnih resura bile najizraženije. Želim reći da bi to mogao biti i način da se sruši vlast DPS-a i mislim da bi bilo dobro da svi najvažniji subjekti - Demos, URL, SDP, DF, Demokrate i SNP - stanu iza toga", rekao je Šabović.
Kako je dodao, ukoliko ne bude moguće da svi pomenuti subjekti stanu iza platforme za vladu izbornog povjerenja, to treba da urade oni koji hoće jer se radi o prilici koja može biti vrlo važna za dalji demokratski razvoj Crne Gore.
"Ukoliko premijer ne prihvati ono što je ponuđeno, treba razmisliti o adskvatnom odgovoru, koji bi bio definisan na nivou svih političkih subjekata. Može se razmišljati o brojnim opcijama, i bojkot izbora js jedna od njih, ali ne žsjšm ništa da prejudiciram", rekao je Šabović.
Na pitanje da li je i mogućnost organizovanja protesta jedna od opcija, šef kluba poslanika SDPa je odgovorio da se o tome moglo razmišljati do 24. oktobra prošle godine, odnospo protesta ispred parlamenta.
"Poslije tih događaja, o čemu je bilo puno riječi, nijesam siguran da se o tome više može razmišljati. Suštinski, mislim da je važno sačekati još ovih 20 dana da vidimo kako će se stvari odvijati i šta će biti premijerova finalna odluka, pa onda treba vidjeti šta i kako dalje", kazao je Šabović.
Lideri Demosa, Građanskog pokreta URA i Socijaldemokratske partije Miodrag Lekić, Žarko Rakčević i Ranko Krivokapić zatražili su minulog ponedjeljka da učesnici parlamentarnog dijaloga donesu zajedničku odluku o uspostavljanju vlade izbornog povjerenja prelaznog karaktera, koja bi pripremila slobodne izbore.
U platformi koju su predstavili na sastanku lidera parlamentarnih partija u Skupštini zatražili su da opozicija kontroliše niz institucija prspoznatih po zloupotrebama državnih resursa u partijske svrhe, između ostalog Agenciju za nacionalnu bezbjednost, policiju, Zavod za izvršenje krivičnih sankcija i centre za socijalni rad.
Đukanović je nakon sastanka saopštio da ponuda tri partije nije principijelno u sukobu sa onim što je on ranije predložio - da opozicija dobije četiri ministarstva i funkciju potpredsjednika. U Demosu, Građanskom pokrstu URA i SDP-u smatraju da bi bilo cjelishodno da se razmotri mogućnost uvođsnja dodatnih mehanizama institucionalne kontrole i eliminisanja zloupotreba u izbornom procesu donošenjem posebnog zakona o praćenju i kontroli ostvarivanja sloboda i prava građana na izborima u Crnoj Gori u 2016. godini, uz afirmisanje uloge parlamenta u svim procesima unutrašnje i međunarodne politike.
Po platformi, politički subjekti treba da afirmišu i da je postojeći sastav i predsjedavanje parlamentarnim dijalogom jedini garant pune primjene dogovorenih rješenja za sprovođenje slobodnih izbora.
Čelnik Socijaldemokratske partije Ranko Krivokapić informisao je juče predsjedništvo te stranke o najnovijim političkim inicijativama i dešavanjima u svjetlu izglasavanja povjerenja Vladi u crnogorskom parlamentu i pregovora o formiranju vlade izbornog povjerenja.
Predsjedništvo je podržalo Krivokapićeve napore i inicijative da se uspostavi ambijent za održavanje fer i slobodnih izbora.
Izvor: Dan