Iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija saopšteno je da je na sastanku, koji je u okviru bugarskog predsjedavanja inicijativom održan u Sofiji, učestvovao je i crnogorski šef diplomatije Igor Lukšić.
„Šefovi diplomatija usvojili su Zajedničku izjavu o migracionim izazovima u Jugoistočnoj Evropi koja potvrđuje zajednički stav zemalja regiona o potrebi odlučnog i koordinisanog djelovanja u oblasti migracija, azila, upravljanja granicom i sprječavanja trgovine ljudima, kao i potrebi unapređenja dijaloga sa državama porijekla migranata i traženja političkog rješenja za postojeće konflikte“, kaže se u saopštenju.
U saopštenju se navodi da su u fokusu sastanka bili aktuelni izazovi u Jugoistočnoj Evropi i uloga SEECP-a u regionalnim procesima i saradnji, kao preduslova širih integrativnih tokova.
„Poseban akcenat stavljen je na iznalaženje mogućih odgovora na problem migracija i migratornih tokova, borbi protiv terorizma, organizovanog kriminala i trgovine ljudima, mogućnostima i potrebi promovisanja ekonomskog rasta i jačanja povezanosti među zemljama regiona, kao i perspektivi proširenja Evropske Unije (EU)“, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da je posebno pozdravljeno obezbjeđivanje finansijske pomoći iz regionalnog fonda EU za odgovor na sirijsku krizu (Madad Fund) koji će uključivati i države Zapadnog Balkana, u cilju zajedničkog odgovora na migracione izazove.
Lukšić je kazao da je SEECP, kroz 20 godina rada, potvrđen kao vodeći politički forum Jugoistočne Evrope, dajući doprinos stabilnosti i prosperitetu regiona na putu integrisanja u evropske i evroatlantske strukture.
Kako je saopšteno, Lukšić je pohvalio stratešku ulogu SEECP-a u regionalnoj saradnji, kako među zemljama učesnica, tako i kroz intenzivnu saradnju sa brojnim regionalnim mehanizmima.
„Istakao je značaj zajedničkog odgovora na pitanje migracija i podsjetio na aktivnosti aktuelnog crnogorskog predsjedavanja Regionalnom inicijativom za migracije, azil i izbjeglice (MARRI)“, navodi se u saopštenju.
Lukšić je, dodaje se, prenio posvećenost Crne Gore konstruktivnom dijalogu i unaprijeđivanju projektno-orjentisane saradnje kroz okvir Zapadno-balkanske šestorke/Berlinskog procesa, kao i implementaciji prioriteta, posebno inftrastrukturnih projekata u transportu i energetici.
"Time će se stvoriti uslovi za individualni i zajednički ekonomski oporavak regiona i njegovu evropsku perspektivu", saopšteno je iz MVPEI.
Navodi se da je Lukšić istakao žaljenje zbog odluke RCC-a da prestane sa finansiranjem Sekretarijata Radne grupe RCC za kulturu i društvo na Cetinju, podsjećajući na značaj koji je taj mehanizam imao za region.
On je pozvao države i Evropsku komisiju da razmotre modalitete finansiranja kako se mehanizam ne bi ugasio.
Na sastanku, čiji je domaćin bio šeg diplomatije Bugarske Daniel Mitov, učestvovali su i visoki zvaničnici trinaest država učesnica SEECP-a, među kojima i prvi potpredsjednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije, ministri Albanije, Rumunije, Makedonije, Bosne i Hercegovine i Kosova, kao i visoki predstavnici Evropske komisije, Savjeta za regionalnu saradnju (RCC) i partnerskih međunarodnih organizacija.
Lukšić je, na marginama sastanka, imao više bilateralnih susreta sa kolegama iz regiona sa kojima je razmijenio mišljenja o regionalnim dešavanjima i evropskim i evroatlantskim procesima.
Izvor: Mina