Društvo

Aktivnosti u NP Skadarsko jezero povodom Svjetskog dana vlažnih staništa

Svjetski dan vlažnih staništa obilježava se od 2. februara 1997. godine, a vladine agencije, nevladine organizacije i grupe građana na svim nivoima zajednice pokreću akcije u cilju podizanja svijesti javnosti o vrijednostima vlažnih staništa i Ramsarske konvencije. Ramsarski sekretarijat svake godine predlaže novu temu za obilježavanje Svjetskog dana vlažnih područja, kojom se ukazuje na neku od njihovih naročito značajnih uloga, a ovogodišnja tema je “Vlažna staništa za našu budućnost – održivo korišćenje resursa”.
Aktivnosti u NP Skadarsko jezero povodom Svjetskog dana vlažnih staništa
Portal AnalitikaIzvor

Povodom Svjetskog dana vlažnih područja u Nacionalnom parku Skadarsko jezero biće organizovano niz promotivno - edukativnih aktivnosti za predškolce, osnovce i studente-  u 11 časova biće organizovana edukativna radionica sa kreativnim dijelom pravljenja origama „Biljke i životinje Skadarskog jezera“ za djecu osnovnoškolskog uzrasta. Ovoj radionici prisustvovaće i realizatori dječije emisije „Pčelice“ koja se emituje na TV „Vijesti“.

Takođe, u 11 časova biće organizovana edukativna radionica sa kreativnim dijelom pravljenja kolaža – loga Svjetskog dana vlažnih staništa, namjenjena predškolskom uzrastu. Ovoj radionici prisustvovaće realizatori dječije emisije „Vrtirepić“, koja se emituje na RTCG.

Za studente Prirodno – matematičkog fakulteta UCG ( Odsjek biologija ) biće organizovana aktivnost pod nazivom „U patrolu kroz močvaru“. Svake srijede i petka od 8 do 15 časova po dva studenta imaće priliku da idu u patrolu sa nadzornicima NP Skadarsko jezero, a za najbolji terenski izvještaj i fotografiju močvare predviđene su vrijedne  nagrade.

Aktivnosti na obilježavanju Svjetskog dana vlažnih staništa trajaće tokom čitavog februara, a njihov završetak predviđen je za 01. mart kada će u Centru za posjetioce u Virpazaru biti uručune nagrade.

Ramsarska konvencija je sporazum između vlada, koji obezbjeđuje okvir međunarodne saradnje za očuvanje i mudro korišćenje vlažnih staništa i njihovih resursa. Deklaracija je usvojena u iranskom gradu Ramsaru 2. februara 1971. godine, a stupila je na snagu 1975. godine.

Crna Gora se priključila zemljama potpisnicama Ramsar konvencije 1995. godine, kandidujući NP Skadarsko jezero kao vlažno stanište od međunarodnog značaja, čime je dio njegove teritorije postao 784. lokacija Rasmsar liste. U januaru 2013. godine, Tivatska solila, upisana su na  Ramsar listu kao 2135 lokacija. Ukupna površina Ramsar područja u Crnoj Gori iznosi 20.150 ha.

Danas, Ramsar ima 169 zemalja potpisnica, 2224 zaštićenih predjela, koje zajedno pokrivaju preko 214 miliona hektara i predstavljaju najveću zaštićenu mrežu u svijetu.

Portal Analitika