- Grčka je ozbiljno zanemarila svoje obveze u upravljanju vanjskom granicom šengenskog prostora. Ako se ne preduzmu potrebne mjere i isprave nepravilnosti, postoji mogućnost da se ostalim zemljama članicama dopusti da privremeno zatvore svoje granice - rekao je Domrovskis nakon sastanka EK.
Komisija je danas prihvatila nacrt izvještaja o šengenskoj evaluaciji za Grčku i raspravljala o njegovom značaju i rezultatima. Nacrt izvještaja o šengenskoj evaluaciji za Grčku, koji su zajedno sastavili stručnjaci iz država članica i predstavnici Komisije, šalje se Odboru za ocjenu šengena koji će dati svoje mišljenje. Nacrt izvještaja, koji nije javno dostupan, zasniva se na nenajavljenim provjerama na grčko-turskoj granici, Hiosu i Samosu, koje su sprovedene od 10. do 13. novembra 2015. U tom se izvještaju prate prisutnost službenika policije i obalske straže na lokacijama na kojima se sprovode provjere, učinkovitost postupaka identifikacije i registracije, nadzor granica na moru i saradnja sa susjednim zemljama.
Usvajanje izvještaja dio je procesa kojim vlade zemalja članica žele da imaju na raspolaganju mogućnost uvođenja kontrola na unutarašnjim granicama šengena do dvije godine, nakon što u maju istekne kratkoročna suspenzija šengenskih propisa.
Pod pritiskom masovnog priliva migranata u Evropsku uniju dosad je šest zemalja uvelo privremene granične kontrole. Granična kontrola na unutarašnjim šengenskim granicama može se privremeno uspostaviti u slučaju sigurnosnih prijetnja i zbog vanrednih događaja, a može potrajati do tri mjeseca, s mogućnošću produženja na još tri mjeseca. No, u svim takvim slučajevima jednostranog djelovanja, članice šengena moraju o tome da obavijeste Evropsku komisiju i druge članice, i navedu razloge koji su ih naveli na taj potez.
Ministri unutarašnjih poslova Evropske unije pozvali su u ponedjeljak Evropsku komisiju da pripremi pravnu i političku podlogu za moguću uspostavu graničnih kontrola unutar šengenskog prostora i do dvije godine, za razliku od uobičajenih šest mjeseci. Riječ je o članu 26. Zakona o šengenskim granicama, koji još nikada nije korišten i koji dopušta uvođenje nadzora na unutarnjim granicama do dvije godine u jednoj ili više članica, na dijelu ili duž cijele vanjske granice šengenskog prostora u slučaju ozbiljnih manjkavosti na vanjskim granicama. Da bi se aktivirao člank 26, Komisija prvo mora da da ocjenu zemlje članice s problematičnom vanjskom granicom i preporuči joj mjere koje treba da preduzme. Tada zemlja članica ima tri mjeseca za sprovođenje preporuka, a u suprotnom se može aktivirati član 26.
Izvor i foto: Index.hr