Kako ističu iz ove grupe, u međuvremenu su obavljeni razgovori sa mnogim stručnjacima, nevladinim organizacijama i pojedincima.
- Ministarstvo kulture i Uprava za zaštitu kulturnih dobara sa Cetinja se nisu izjašnjavali o ovom problemu. Poslata su im dva dopisa koja su primljena 5. januara i to: Inicijativa za uspostavljanje prethodne zaštite na objektu Hotela "Podgorica" i njegovom okolnom području, kao i zahtjev za informaciju o stanju i rezultatima inicijative za zaštitu 48 objekata crnogorske arhitekture XX vijeka, koju su od NVO "Arhitektonski forum" primili u maju 2012. godine. Budući da odgovor Uprave za zaštitu kulturnih dobara o ovim podnescima nismo dobili, upućena im je elekronsku poštu 19. januara sa molbom da nas obavijeste pod kojim brojem su zavedeni - jer su poslati poštom - i da se izjasne da li su pripremili odgovore na ove dopise. Do danas nismo dobili odgovor - navela je Grupa KANA u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.
Oni podsjećaju da su se ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović, ministar kulture Pavle Goranović, i gradonačelnik Glavnog grada Slavoljub Stijepović, sastali 11. januara 2016, o aktuelizovanju pitanja gradnje poslovnog objekta u blizini hotela "Podgorica", te da su zaključili kako on "predstavlja jedno od najuspješnijih djela crnogorske moderne arhitekture i svojevrsni arhitektonsko-urbanistički simbol Glavnog grada".
- Na sastanku ministara i gradonačelnika zaključeno je da stručne službe Glavnog grada i ministarstava "u najkraćem roku urade adekvatnu analizu mogućih rješenja i predlože konkretne mjere", kao i da "se još jednom stručno procijeni potencijalni negativni uticaj planiranog objekta na postojeće pejzažne i druge vrijednosti ambijenta koji je, u identitetskom smislu, dominanto obilježen Hotelom "Podgorica", kao vanserijskim autorskim djelom Svetlane Kane Radević. Dopis za prijem kod ministra Goranovića uputili smo15. januara poštom (primljen 18. januara) i mejlom. Osim prijema, kao grupa arhitekata, odnosno stručnih lica iz oblasti arhitekture, zatražili smo da predstavnici naše grupe, kao i jedan predstavnik nevladinog sektora, učestvuju u radu stručnih službi koje će se baviti ovim pitanjem, a u cilju obezbjeđivanja transparentnosti rada i zadovoljenja interesa javnosti. Nadali smo se da će ministar, kao akademik i osoba koja je na čelu institucije koja je jedina odgovorna za zaštitu kulturnog nasljeđa naše zemlje, uslišiti naš apel. Do sada nismo dobili nikakav odgovor od gospodina ministra po ovom pitanju. Ovim putem obavještavamo javnost o preduzetim akcijama i apelujemo na Ministarstvo kulture i Upravu za zaštutu kulturnih dobara da reaguju - navode iz Grupe KANA i dodaju kako će redovno obavještavati javnost o rezultatima svoga rada.