Politika

Krihbaum: Poslanici se moraju vratiti u parlament zbog naroda

Moguće kadrovske promjene na crnogorskoj političkoj sceni su unutrašnje stvari vaše zemlje, koje ne mogu komentarisati kao strani parlamentarac. Ukoliko zemlja želi da se dodatno približi demokratskim standardima u EU, politički dijalog u parlamentu je neophodan. Ovo je samo jedna od karakteristika demokratije. Ovo, posebno parlamentarci, bez obzira na to kojoj političkoj opciji pripadaju, moraju razumjeti kao obavezu - kaže u intervjuu Pobjedi predsjednik Odbora za evropske poslove u njemačkom Bundestagu Gunter Krihbaum.
Krihbaum: Poslanici se moraju vratiti u parlament zbog naroda
Portal AnalitikaIzvor

On ističe da Vlada Crne Gore blisko sarađuje sa OEBS-om u cilju stvaranja uslova za predstojeće izbore i da je politički dijalog u parlamentu od suštinske važnosti za to. Krihbaum naglašava da institucije EU nemaju naklonosti prema bilo kojem drugom putu i siguran je da nema ni narod Crne Gore.

POBJEDA: Kako vidite politiku proširenja u kontekstu aktuelne situacije u EU, koja je i dalje opterećena finansijskom krizom, suočena s problemom migranata i neizvjesnošcu ishoda referenduma u Velikoj Britaniji?

KRIHBAUM: Evropa sada ,,plovi kroz teške vode“. U posljednjih nekoliko godina ljudi su povezani u Evropi gotovo isključivo kriznim situacijama, počevši od finansijske i ekonomske krize 2009/10, dužnicke krize u pojedinim zemljama eurozone, rata u Ukrajini i aktuelnog priliva izbjeglica. Evropa treba zauzeti mnogo jaču poziciju kako bi riješila ove probleme. Međutim, činjenica je da se u eri globalizacije svi ovi naizgled udaljeni problemi približavaju i našem kontinentu. Ovo se odnosi na ekonomsku i finansijsku krizu, koja je počela u Sjedinjenim Američkim Državama, ilegalnu aneksiju Krima od strane Rusije, rat u istočnoj Ukrajini i posebno na građanski rat u Siriji i teror režima tzv. Islamske države. Ipak, mora se istaći, iznova i iznova, da je proširenje Evropske unije na istok bila i ostaje uspješna priča. Naša posvećenost Solunskoj agendi ostaje nepromijenjena, jer nudi posebno zemljama Balkana realne izglede za ulazak u EU. Ova politika nastavlja da se sprovodi.

POBJEDA: Berlinski proces je pokazao koliko značajnu ulogu Njemacka ima na Zapadnom Balkanu. Hoće li ovi problemi s kojima je EU suočena negativno uticati na dalji tok tog procesa?

KRIHBAUM: Ne, jer Berlinski proces ima za cilj intenziviranje dijaloga među zemljama Balkana, zemljama međusobno i čitavog regiona sa EU partnerima. EU zna dobro da je zemljama regiona neophodna jasna evropska perspektiva, ako želimo da postignemo veću stabilnost u čitavom regionu. Stoga, bilo krize ili ne - ova strategija se neće mijenjati.

POBJEDA: Iako je Crna Gora dobila poziv za članstvo u NATO i lider je u EU integracijama, suočena je sa ozbiljnim unutrašnjim političkim izazovima. Dio opozicije već mjesecima organizuje proteste, bojkotuje parlament i traži prelaznu vladu. U parlamentu je, u cilju implementacije novog izbornog zakonodavstva, pokrenut politički dijalog u kojem učestvuju sve stranke vladajuće koalicije, kao i jedan broj opozicionih partija. Brisel podržava taj put na liniji ocjene o izbornom zakonodavstvu iz Izvještaja o napretku za 2015. Kakva je Vaša poruka učesnicima dijaloga?

KRIHBAUM: Da bi se izbjegao bilo kakav pogrešan utisak, moram reći - potpuno je opravdana činjenica da je Crna Gora već otvorila 22 pregovaračka poglavlja. Međutim, iskrenost zahtijeva da podsjetim da najteža faza u procesu pristupanja tek dolazi. Što se tiče nezavisnosti pravosuđa, efikasnosti javne uprave i daljeg jačanja vladavine prava i demokratskih standarda, ostaje mnogo toga da se uradi. Ali, takođe je istina da se sadašnja Vlada obavezala da vodi pregovore naprijed. S obzirom na aktuelne diskusije u Crnoj Gori, ja jasno porucujem: sporovi među demokratama moraju biti rješavani u parlamentu, a ne na ulicama. To je ono zbog čega su poslanici izabrani i to je ono što građani, koji su im dali svoje povjerenje, očekuju od njih. Što se tiče sprovođenja izbornog zakonodavstva, Vlada blisko sarađuje sa OEBS-om u cilju stvaranja uslova za predstojeće izbore. Politički dijalog u parlamentu je od suštinske važnosti za to. Institucije EU nemaju naklonosti prema bilo kojem drugom putu. I ja sam siguran: nema ni narod Crne Gore.

(opširnije u Pobjedi)

foto: thetimes.co.uk

Portal Analitika