Društvo

Rakočević: Odluka o prijemu zatvorenika iz Gvantanama humana, ali nosi i određeni rizik

Kriminolog Velimir Rakočević kazao je da odluku naše države da primi zatvorenika iz Gvantanama, Abdula Azisa al Suvejdia, vidi kao humanu i hrabru, ali i, kako ističe, opterećenu izvjesnom dozom rizika. Posebna pažnja se, kako objašnjava on, mora posvetiti saniranju posljedica koje su nastale usljed dugotrajnog boravka u zatvoru ovog lica, imajući u vidu da je 13 godina bilo izolovano od spoljašnjeg svijeta.
Rakočević: Odluka o prijemu zatvorenika iz Gvantanama humana, ali nosi i određeni rizik
Portal AnalitikaIzvor

Rakočević ističe da bi sa njegove strane bilo krajnje neodgovorno ako bi isključio postojanje bezbjednosne prijetnje u ovom slučaju.

“Kod zatvorenika koji su duže boravili u zatvoru frustracije se manifestuju u formi razdražljivosti, netrpeljivosti i agresije. Zatvorenici su često podložni i deprivaciji koja se ispoljava u osjećaju odbačenosti i nemogućnosti ostvarenja vlastitih potreba. Sve to može predstavljati kumuliranu opasnost koja se mora prevenirati, između ostalog i efikasnim radom službe za tretman i reintegraciju“, kazao je on za Portal Analitika.

Rakočević ističe da je tačno da Crna Gora prima zatvorenik iz Gvantanama u trenutku pojačanog bezbjednosnog rizika i terorističkih prijetnji širom svijetu, ali dodaje da je ovoj odluci zasigurno prethodila koordinirana aktivnost između crnogorskih vlasti i partnera u SAD-u, koji su zatražili pomoć u cilju raspuštanja zloglasnog zatvora na Kubi. Važno je, kaže on, istaći da ova odluka ne predstavlja kršenje crnogorskog pravnog sistema, odnosno da je u skladu sa nacionalnm procedurama za useljenje. Napominje i da ne treba zanemariti ni finansijski aspekt ovog aranžmana.

On navodi da nastanjivanje zatvorenika iz Gvantanama na našoj teritoriji svakako neće povećati bezbjednost naše zemlje, ali kaže da se ipak nada da su nadležni organi i institucije sve dobro procijenili i isplanirali, kako bi osigurali bezbjednost vitalnih struktura države.

“Za nas je od neprocjenjive važnosti da i dalje budemo isključeni iz zone djelovanja terorističkih grupa i da ne budemo suočeni sa većim bezbjednosnim rizikom.Vjerujem da ovo lice neće imati šansu da ozbiljnije ugrozi bezbjednost naših građana, upravo zbog toga što se u ovim slučajevima preduzimaju brojne mjere nadzora i provjere“, napominje Rakočević.

Upitan kakav će status zatvorenik iz Gvantanama imati u Crnoj Gori, naš sagovornik odgovara da pomenuto lice može dobiti izbjeglički status ili dozvolu boravka u našoj zemlji. Glavni cilj je, kako kaže, da se lice resocijalizuje i u pogodnom trenutku spoji sa porodicom.

“U vrijeme boravka na našoj teritoriji on će biti pod permanentnim pojačanim nadzorom. Dobiće tajni identitet u slučaju da postoji stvarna ili ozbiljna opasnosti po njegov život, zdravlje i tjelesni integritet. Novi identitet ne obuhvata samo izmjenu njegovih ličnih podataka, odnosno nove lične isprave, već nerijetko i promjene fizičkih karakteristika“, rekao je Rakočević.

Podsjećamo, Pentagon je juče objavio da će iz Gvantanama u Crnu Goru prebaciti 41-godišnjeg Abdula Aziza al Suvejdia, zatvorenika jemenskog porijekla, kako bi započeo novi život.

On je u Gvantanamu proveo više od 13 godina zbog sumnje da je  bio “trener bombašima Osame bin Ladena” u  kampu za obuku Tarnak farm blizu Kandahara, u Avganistanu.

Iz Vlade je juče saopšteno da je Crna Gora prihvatilia da, u okviru humanitarnog programa pomoći rješavanju pitanja zatvaranja baze Gvantanamo u istoimenom zalivu na Kubi, preuzme odgovornost za resocijalizaciju i povratak porodici jednog državljanina Jemena koji je duži niz godina boravio u Gvantanamu.

Vlada je podsjetila da u ovom humanitarnom programu učestvuje većina evropskih i susjednih zemalja među kojima su, između ostalih, Njemačka, Italija, Rusija, Mađarska, Slovačka, Bosna i Hercegovina i mnoge druge. Zatvorenici iz Gvatanama se ne šalju u zemlje porijekla zbog straha od odmazde.

Portal Analitika