Svijet

Ako Čapo ponovo pobjegne, moraće da bježi i predsjednik Meksika

Ako ovoga puta pobjegne, nema te sile koja će moći da sačuva meksičku vladu. Najtraženiji kriminalac na svijetu Čapo Gusman, gazda narko-kartela Sinaloa, a neki kažu i gazda cijele države, ponovo je u zatvoru Altiplano.
Ako Čapo ponovo pobjegne, moraće da bježi i predsjednik Meksika
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Odatle, iz meksičkog Alkatraza, za koji se tvrdilo da je najčuvaniji zatvor u cijeloj državi pobjegao je bez po muke prije šest mjeseci, skliznuvši kroz savršeno izgrađeni moderni tunel, graditeljski poduhvat Sinaloinih inženjera, koji su ga po svjetskim standardima izgradili u rekordnom roku. Prije toga, još 2001. Čapo Gusman se spasio tamnice tako što se ubacio u korpu za prljav veš koji se iz zatvora nosi na pranje. I potom je 13 godina bio na slobodi, prije nego što su ga 2014. ponovo nakratko utamničili.

Dok njihov predsjednik Enrike Penja Nijeto sa grupom biznismena obilazi Ujedinjene Arapske Emirate i odande poručuje da šeici dolaze u Meksiko jer je sigurno mjesto za investicije, u zemlji se strijepi da će novim bekstvom Čapo otjerati i domaće investitore.

U zatvoru Altiplano zavedeno je vanredno stanje. Robijaša Čapa premještaju iz jedne u drugu ćeliju, bez prethodnog obavještenja. Uz kamere i video-nadzor, tu su i termički senzori koji reaguju na svaki njegov pokret, njegove čuvare nadgleda druga grupa stražara, koji direktno odgovaraju državnom političkom vrhu. Uz 35 stražara, koji ga danonoćno čuvaju, tu su i policijski psi obučeni da reaguju na mirise. Ukoliko miris tijela Hoakina Čapa volšebno nestane, oni će uz gromoglasni lavež krenuti u potjeru.

Kada su ga helikopterom početkom januara prebacivali natrag u Altiplano, nudio je stražarima i vojnicima kuće, avione i kamione, novac kojim će obezbijediti i praunuke. Nisu smjeli da pristanu, ali nikad se ne zna koji će red u tom koruptivnom lancu Čapo uspjeti da probije. Kada je 2001. godine pobjegao iz zatvora Puente grande, priča se da je za sobom ostavio 62 korumpirana funkcionera. Ali kada je 2015. pobjegao kroz tunel, Meksiko je kao država doživio najveće poniženje u svojoj istoriji. Tada je smijenjena čitava garnitura upravnika i šefova u kazneno-popravnom sistemu Meksika. Sada, poslije trećeg hvatanja Hoakina Gusmana, u igri je fotelja predsjednika republike, pišu meksički analitičari. Ako Čapo ponovo pobjegne, moraće da bježi i predsjednik države, jednoglasan je stav meksičkih analitičara.

Meksička televizija emitovala je sliku Čapa iza rešetaka, a tamošnji poznati novinar Karlos Loret de Mola objasnio je po čemu se razlikuje robijanje Hoakina Gusmana od onog kada je prije šest mjeseci pobjegao. U ćelijama maksimalne sigurnosti srušeni su zidovi između tuša i toaleta i samice. Nema više mrtvih uglova. Upravo je iz toaleta, koji je radi privatnosti zatvorenika bio van domašaja kamere, Čapo prije šest mjeseci skliznuo u tunel.

Jedini trajni izlaz za Meksiko jeste da se robijaš preda na čuvanje Americi. Tako misli bivši šef obavještajne službe Meksika Alehandro Hop.

Zatvorske mjere pod kojima je Čapo jesu drakonske, kaže Hop. Na suprotnoj strani su korupcija, zastrašivanje kartela, moć i organizacija trgovaca drogom i vrijeme. Za godinu-dvije, mjere nadzora moraće da oslabe i tada će Čapo ponovo pokušati bjekstvo. Jedini lijek protiv toga jeste ekstradicija u Ameriku, kaže Hop.

Ali da bi bio isporučen, njegov predmet mora da prođe kroz pravnu proceduru koja u Meksiku traje bar godinu ili dvije. Šta god da se desi, narko-biznis će i dalje cvjetati – sa Čapom ili bez njega.

Izvor i foto: politika.rs

Portal Analitika