Dolar je danas na moskovskoj berzi vrijedio 84,8 rublje, što je novi istorijski minimum, nakon jučerašnje vrijednosti od 80,1 rublje za dolar.
Najniža cijena nafte u posljednjih 12 godina, 28 dolara za barel, drastičan je udar za rusku ekonomiju.
Međunarodni monetarni fond prognozira da će ruska ekonomija zabilježiti pad od 1 odsto u 2016. godini, nakon prošlogodišnjeg pada od 3,7 odsto.
Ruska valuta je izgubila 20 odsto vrijednosti prošle godine, a 2014. je oslabila 40 odsto u poređenju s 2013. godinom.
Ruska privreda dodatno je pod pritiskom međunarodnih sankcija zbog ukrajinske krize.
Ruska centralna banka mora da preduzme mjere da podrži rublju koja je pala na rekordno nizak nivo, kazao je savjetnik ruskog predsjednika, Sergej Glazjev.
“Zadatak rezervi u stranoj valuti je da drži nacionalnu valutu stabilnom. Za to su napravljene. Situacija u kojoj centralna banka sama tumači instrukciju da ne 'troši' rezerve i prosto pušta tržište ne može da ne izazove iznenađenje ili natjera svijet da se smije", rekao je Glazjev, prenosi B92.
On je rekao da nema nijedne zemlje na svijetu u kojoj nacionalna valuta “pada deset do 15 odsto svakog mjeseca” i naveo primjere Saudijske Arabije, Irana, Norveške i Egipta za koje je rekao da su zavisnije od nafte nego Rusija, ali nemaju takve padove.
"Tamo možemo vidjeti devalvacije od deset, 12 ili 15 odsto najviše. Naša je do 50 odsto i dolazi poslije padova i uspona od 20 do 30 odsto", rekao je Glazjev.
On je dodao da je promjena prema plivajućem deviznom kursu prevara.
"To je urađeno da bi profiteri bili još bogatiji. Ne vidim drugi razlog za uspone i padove kursa. Naše strane rezerve su duplo veće od količine rublje u privredi. Kurs nacionalne valute je mogao da se stabilizuje ili čak lako da se zamrzne prošle godine", rekao je Glazjev.