Cjelovečernji koncert posvećeno djelima Johanesa Bramsa otvorio je naš najveći orkestar izvođenjem Simfonije broj 2 u D duru, poznate i kao Pastoralna simfonija. No, publika je s nestrpljenjem očekivala drugi dio večeri, kada su CSO i Osetinskaja interpretirali Koncert za klavir i orkestar broj 1 u d molu. Bila je to prva prilika da je publika u glavnom gradu čuje, nakon što je tu mogućnost već imala kao solista i član kamernih ansambala na Cetinju, u Budvi i Baru.
- Sva publika sa kojom sa se susrela u Crnoj Gori je izuzetno prijatna, divna prema meni. Na nekoliko koncerata koje sam imala u Budvi u okviru festivala Grad teatar, uvijek je bilo puno publike. Na Cetinju sam imam nastupe vezane za moje aktivnosti na Muzičkoj akademiji koja tamo djeluje i zaista mi je drago što svake godine tamo gostujem. I u Baru, u Dvorcu kralja Nikole, bilo je takođe puno publike, ali u večeras sam prvi put svirala u Podgorici i to u jednoj pravoj koncertnoj dvorani. Sve prije toga bili su mali prostori, a ovo je prava sala - rekla je ona za Portal Analitika, ali i sa žaljenjem konstatovala da publici nije bilo prijatno da sluša koncert u ne baš zagrijanoj sali Crnogorskog narodnog pozorišta.
Na pitanje kako je bilo sarađivati sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom, ona ima samo riječi hvale.
- Orkestar mi se veoma sviđa, kao i dirigent. Smatram da je Grigorij Krasko veliki profesionalac. Članovi orkestra zaista vole ono što rade, a to nije čest slučaj s orkestrima danas. Drago mi je da su mladi, da streme postizanju velikih rezultata i da žele da sviraju pravu muziku. Zato je bilo zadovoljstvo svirati sa njima i veoma mi je drago zbog toga.
Poput aktuelnog šefa dirigenta CSO, i Osetinskaja je iz Rusije. Sticajem okolnosti, sa Kraskom se tamo već srela i sarađivala, u vrijeme kada je on bio koncertmajstor Moskovske filharmonije.- Imala sam turneju sa Moskovskim filharmonijskim orkestrom prije devet godina i tada smo izvodili Rahmanjinova. U međuvremenu sam saznala da je ovdje i da je postao dirigent, što mi je veoma drago. On je zaista odličan i kao dirigent, što do sada nisam imala priliku da saznam - dodala je ona.
Ruska umjetnica pokazala je svoju raskošnu tehniku ne samo u zahtjevnom djelu Johanesa Bramsa koji je izvela sa crnogorskim simfoničarima, već i kompozicijama koje je odabrala za bis.
- Prva numera je djelo velikog ruskog kompozitora Leonida Desjatnjikova. To je bio njegov Nokturno iz filma "Giselle's Mania" koji je režirao Aleksej Učitelj, a govori o poznatoj ruskoj balerini Olgi Spasivtsevoj. Drugi bis je čuveni "Etincelles" Morica Moškovskog koji je Vladimir Horovic stalno svirao na bis - s ponosom je istakla Osetinskaja.
K.J.
Foto: MCCG/D.Miljanić