Šteta je nastala kada je olujni vjetar prećen kišom i snijegom čupao i lomio stoljetna stabla u jednoj od rijetkih prašuma, u ovom djelu Evrope, priča šef Službe zaštite NP „Biogradska gora“ Mile Rnčević. Pod naletima vjetra, kaže on, padale su po nekoliko kubika teške bukve i jasenovi.
„ Jedno takvo stablo oluja je odnijela u jezero prepriječivši jednim djelom stazu koju ljubitelji prirode koriste tokom obilaska Biogradskog jezera. Vjetar je oštetio krov suvernirnice i još nekoliko objekata neophodnih za svakodnevni život u nacionalnom parku. Pod silinom udara i težinom stabala popustili su i bazeni mreštilišta“, kaže Rnčević.
„Nevrijeme je prijetilo ne samo da ugrozi veliki broj stabala i objekata već i pripadnike Službe zaštite koji su se u vrijeme oluje nalazila nedaleko od jezera. Huk vjetra, lomljava stabala te njihov tresak nije ostavljao nimalo prijatan osjećaj “,kaže Rnčević.
On strahuje da su i mnoga stabla doživjela oštećenja, među kojima su i ona za koje stručnjaci tvrde da su stara između 300 i 400 godina. Pored takvih stabala nalaze se table sa podacima o starosti i ostalim njihovim karakteristikama. Neke je vjetar isčupao iz ležišta kao i druge djelove mobilijara.
Saniranje je počelo popravkom krovova kako be se spriječilo dalje propadanje objekata, saopštava šef Službe zaštite. Prema njegovim riječima oštećeno je i više bungalova koji se nalaze nešto dublje u šumi . Procjene štete znaće se nakon obilaska šireg rejona prašume , gde se, kako kaže, očekuje sličan prizor. No, i pored svih nedaća Rnčević ne sumnja da će do početka sezone biti sve sanirano i spremno za prve posjetioce. (Radio Crne Gore, Portal RTCG)