Društvo

CAMOVIĆ: Loš položaj novinara u Crnoj Gori

Položaj novinara, i uopšte zaposlenih u crnogorskim medijima, veoma je loš i bez izgleda da će se u skorije vrijeme stvari promijeniti na bolje, ocijenila je predsjednica Sindikata medija Crne Gore, Marijana Camović.
CAMOVIĆ: Loš položaj novinara u Crnoj Gori
Portal AnalitikaIzvor

"Veliki broj otkaza u gotovo svim privatnim medijima, smanjenje zarada, njihovo kašnjenje, sa standardnim prekovoremenim i prazničnim radom koji nijesu plaćeni, najbolje govore o stanju medija u Crnoj Gori i položaju koji zaposleni imaju u njima", kazala je Camović agenciji Mina. 

Prema podacima koje je Sindikatu medija dao Monstat u 2014. godini, u medijskoj industriji bilo je zaposleno svega 1.382 ljudi, a od ranije je poznato da od tog broja oko 750 radi u Javnom servisu. 

“U odnosu na 2012. godinu, koja je bila parametar za utvrđivanje reprezentativnosti Sindikata medija, to je pad od 588 radnih mjesta. Ne znam za sektor crnogorske privrede koji brže propada, a ipak o tome se jako malo govori, iako je sloboda medija uvijek aktuelna tema”, kazala je Camović. 

Prema njenim riječima, krivci za takvo stanje su brojni: "Najporaznije je to što vlasnici i urednici medija ćute o toj vrsti problema, a kolege koje se usude da u okviru medija u kojem rade pokrenu te teme, u najboljem slučaju budu etiketirani kao nelojalni”. 

Camović smatra da je veliki problem i nesolidarnost među zaposlenima, i nespremnost da se bore za pojedinca plašeći se da oni mogu biti sljedeći.

“Iako su nam brojni slučajevi pokazali da ta vrsta okretanja glave nikog nije spasila od otkaza”, dodala je ona. 

Bitno je, kako je navela, reći i da je veliki broj ljudi svojevoljno u posljednjih par godina napustio medije i prešao, najčešće, u PR sektor, nerijetko i za istu zaradu, ali koja je izvjesna i do koje se dolazi sa mnogo manje stresa. 

rtcg.me

Portal Analitika