Stvari se ubrzavaju: nakon što je u nedjelju najavio da će sam inicirati pitanje povjerenja vlastitom kabinetu, crnogorski premijer Milo Đukanović juče je obznanio da je Vlada prihvatila njegovu inicijativu o provjeri povjerenja i dodao da to znači će volja parlamenta biti u proceduri već u narednih nekoliko dana.
- Ne možemo je formalno pokrenuti tokom redovnog zasijedanja parlamenta što znači da ćemo je pokrenuti - 1. januara. Postoje rokovi, ne kraći od 15 dana, u kojima je moguće zakazati sjednicu parlamenta gdje ćemo otvoriti raspravu i provjeriti da li aktuelna Vlada ima podršku parlamentarne većine - rekao je Đukanović nakon sjednice Vlade, čime je ispunio svoje obećanje dato svega dan ranije. To faktički znači da bi parlament o povjerenju Vladi mogao raspravljati na sjednici koja bi mogla da bude održana najranije u ponedjeljak, 18. januara. Matematika Procedura pokretanja povjerenja je razrađena Ustavom i poslovnikom Skupštine. Ustav kaže da bi Đukanovićeva Vlada dobila povjerenje potrebno je da joj podršku pruži 41 poslanik.
Na prvi pogled izgleda kao lak posao za premijera: Đukanović, sa glasovima poslanika Socijaldemokrata, Bošnjačke stranke i albanskih stranaka računa na sigurnih 39 poslanika. Za dobijanje povjerenja su mu potrebna još dva glasa poslanika i njih bi mogao potražiti ili kod Socijaldemokratske partije Ranka Krivokapića ili Pozitivne Crne Gore Darka Pajovi- ća. Djeluje da su ,,pozitivci“ kroz izjavu svog predsjednika Darka Pajovića - koji je kazao da će se njegova stranka prilikom glasanja o povjerenju rukovoditi državnim, a ne stranačkim interesima - već izabrali stranu: neće rušiti Vladu koja treba da završi preostale obaveze iz evroatlantske agende. Takvim stavom pritjerali su u ćošak SDP, kojem nije ostalo puno opcija.
Zbog toga je u pomirljivom tonu bila i prva reakcija Krivokapićeve Socijaldemokratske partije. Potpredsjednik SDP-a i ministar unutrašnjih poslova Raš- ko Konjević je nakon sjednice Vlade kazao da SDP o toj inicijativi tek treba da raspravlja na stranačkim organima.
- Inicijativa o provjeri povjerenja Vladi čini mi se da može dati još jedan doprinos uz pokrenuti parlamentarni dijalog u Skupštini u želji da se pronađu najbolja moguća rješenja, kako bi se obezbijedili, za najveći broj političkih participanata u parlamentu, fer i demokratski uslovi za izbore koji nas očekuju u 2016. Inicijativa će doći tokom vanrednog zasijedanja, a Vlada će imati podršku za sve ono što ima jasan državni interes, što je uvijek izvan partijskog interesa - rekao je Konjević koji je dodao da je SDP spremna da bude i dio opozicije, jer je sve to dio političkog života.
Konjević nije propustio priliku da upozori Demokratsku partiju socijalista ,,da bi neka nova većina značila definitivno prekrajanje izborne volje koja bi uslovila automatsko raspisivanje izbora“.
Muke po SDP-u Konjevićevo upozorenje DPS-u svakako nije bilo slu- čajno i pokazuje da su u SDPu nekako ostali zatečeni Đukanovićevim potezom. No, Đukanovićeva inicijativa za provjeru povjerenja Vladi samo djelimično je motivisana protivljenjem SDP-a da podrži ekonomske i investicione projekte Vlade u parlamentu u protekle dvije godine. Taj strategijski sukob odrazio se, ne samo na političko djelovanje koalicionih partnera, već i na odnose u parlamentu. Krivokapićeva stranka je, gotovo redovno, podržavala opozicione inicijative i opstruirala mnoge projekte Đukanovićeve Vlade. Odnosi su dodatno postali zategnuti nakon raskola u SDP-u i kada je Đukanović odbio da se liši usluga ministara Lazovića i Brajovića. Formiranje Radne grupe za parlamentarni dijalog bez jasnih ingerencija i Krivokapi ćevo neskriveno flertovanje sa opozicionom idejom prelazne vlade, izgleda da su bili dodatni motiv Đukanoviću da zaigra odlučnu igru.
Krivokapićeve socijaldemokrate sada su u nezgodnoj poziciji. Iako koalicija SDP-a i DPS-a funkcioniše samo tehnički, socijaldemokrate su još dio izvršne vlasti. Da glasaju za povjerenje Vladi, značilo bi definitivno odbacivanje bilo kakve veze sa opozicijom i životarenje do izbora bez jasnijeg političkog uticaja, a opcija da se uzdrže od glasanja - što u suštini znači protivljenje - bila bi licemjerno podmetanje Đukanovićevom DPS-u.
Kako će onda glasati protiv Vlade u kojoj učestvuju? Da stvari po Krivokapića budu gore, čak i u tom slučaju Đukanović može da ima rezervni plan. Jučerašnja odluka Vlade da prihvati amandmane Pozitivne Crne Gore na aneks Ugovora o zakupu ,,Kraljičina pla- ža“, kao i za Mamulu, mogla bi determinisati buduću politič- ku scenu u Crnoj Gori. Preciznije, ukazati na nove potencijalne partnere Đukanovi- ćevog DPS-a kroz, zašto ne reći, i moguću rekonstrukciju ili dopunu Vlade sa novim partnerima. Parlamentarna matematika je neumoljiva: čak i bez SDP-a, uz podršku ostalih koalicionih partnera i - Pozitivne Crne Gore - Đukanović može da dođe do podrške 41 poslanika!
Zato se Đukanovićev, na prvi pogled riskantan politički potez, može lako promatrati kao pokušaj da se dođe u win-win opciju za DPS. Osim disciplinovanja SDP-a, ova inicijativa je ograničila i domete Radne grupe parlamentarnog dijaloga: nakon provjere povjerenja Vladi nema više priče o prelaznoj vladi zbog ustavnih ograničenja. Ključne političke poteze će i dalje povlačiti DPS, sa svojim partnerima bez bilo kakvih iznenađenja. Kakva god bude odluka parlamenta sredinom januara naredne godine, definitivno se politička scena ugrijava. Novo miješanje karata na političkoj sceni Crne Gore je već počelo i neki današnji aduti mogu, koliko sjutra, biti - politički ne mnogo bitne karte.
Pobjeda