Istovremeno, najveći kupac oružja u protekloj godini bila je Južna Koreja, sa kupljenim oružjem u vrijednosti od 7,6 milijardi dolara.
Kako prenosi Njujork Tajms, SAD su od prodaje oružja zaradile oko 30 odsto više novca nego u 2014. godini, a prvenstveno zahvaljujući vrednim ugovorima sa Katarom, Saudijskom Arabijom i Južnom Korejom.
Ovi ugovori doprinijeli su tome da Amerika ostane na čelu najvećih izvoznika oružja na svijetu, sa kontrolom nad više od 50 odsto svjetskog tržišta.
Na drugom mjestu nalazi se Rusija, koja je u 2015. godini ostvarila prodaju od 10,2 milijarde dolara. Treća je Švedska sa prodajom od 5,5 milijardi, slijede je Francuska sa 4,4 i Kina sa 2,2 milijarde.
Najveći uvoznik bila je Južna Koreja, a pretpostavlja se da su povećane tenzije sa Sjevernom Korejom najveći razlog za ovoliku nabavku naoružanja. Najveći dio tog oružja potiče upravo iz SAD-a i uglavnom se odnosi na vojne helikoptere.
Na listi slijedi Irak, koji je u 2015. godini uvezao oružja u vrijednosti od 7,3 milijarde, a na trećem mjestu je Brazil sa uvozom od 6,5 milijardi dolara.
Prema izvještaju američkog Kongresa, globalna prodaja oružja porasla je u protekloj godini na 71,8 milijardi dolara, za razliku od 2014. kada je iznosila 70,1 milijardu američkih dolara.
Izvor i foto: klix.ba