Javni izvršitelj su od početka rada primili ukupno 114951 predmet. U dosadašnjem radu riješili su ukupno 34815 predmeta odnosno 30,28%. Navedenom broju treba dodati i 11572 predmeta po kojima je u toku namirenje u ratama što čini 20% od ukupnog broja neriješenih predmeta, koji predmeti će nakon namirenja svih anuiteta znatno uticati na povećanje ukupnog broja riješenih predmeta.
„Prosječna dužina trajanja postupka kod javnih izvršitelja u svim predmetima iznosi 75,5 dana, s tim što u predmetima u kojima nije izjavljen prigovor iznosi 56 dana, dok u predmetima u kojima je izjavljen prigovor iznosi 95 dana“, navodi se u Vladinoj Analizi efikasnosti izvršenja..
Naglašava se, da je velika razlika u broju izvršnih predmeta kod javnih izvršitelja posebno u Podgorici, Nikšiću, Beranama i Herceg Novom, kad su izvršni povjerioci pravna lica-javna preduzeća koja očigledno predloge za izvršenje podnose samo pojedinim javnim izvršiteljima, što dovodi do njihove velike opterećenosti, a što za posljedicu ima neažurnost u postupanju. „Imajući u vidu da su javni izvršitelji počeli sa radom 07. aprila 2014 godine, kada je imenovano samo 13 javnih izvršitelja, dok su ostali, njih 8, počeli sa radom u drugoj polovini, odnosno krajem 2014 godine, a preostalih 8 početkom 2015 godine, što znači da rade tek jednu godinu i šest mjeseci odnosno nepunu godinu dana, te da još uvijek ne postoji jedinstveni softver koji bi prikazao stvarno stanje efikasnosti sistema izvršenja svakog javnog izvršitelja pojedinačno i svih ukupno, to cijenimo da je još uvijek preuranjeno donijeti pravilan zaključak o efikasnosti funkcionisanja sistema izvršenja, iako je stopa naplate već 20.77%, što je za navedeni period prihvatljiv procenat. Ovo posebno, ako se ima u vidu činjenica da je veliki broj predmeta kod javnih izvršitelja u kojima izvršenje još uvijek nije moguće iz objektivnih razloga, na šta javni izvršitelj ne može uticati“, zaključuje se u Analizi.
P.Z.