Na Konferenciji će, osim predstavnika BiH, Hrvatske i Srbije i ko-predsjednika Igmanske inicijative i Inicijative za regionalnu saradnju Branka Lukovca i Branislava Radulovića, učestvovati i podpredsjednik crnogorske Skupštine Suljo Mustafic, predsjednici odbora Miodrag Vuković i Rifat Rastoder, poslanik Dritan Abazović i Ramo Bralić, osnivač i jedan od prvih učesnika Igmanske inicijative.
Na Konferenciji će biti ocijenjena iskustva Sporazuma o miru, nakon 20 godina i koliko je osim zaustavljanja rata, omogućio život i razvoj BiH kao jedinstvene, stabilne, demokratske, građanske, funkcionalne države, doprinio unutrašnjem pomirenju i napredovanju prema širim integracijama.
Iz Igmanske inicijative i Inicijative za regionalnu saradnju Crne Gore saopšeno je da se očekuje da će biti usvojene preporuke državnim i političkim strukturama BiH, ali i širim sredinama građanskog društva, međunarodnim ćiniocima, prvom redu SAD i Evropskoj uniji i susjednim državama.
"Sa ciljem da se preduzmu efikasne mjere, uključujući i neophodne ustavne promjene, da bi se otklonile prepreke napretku BiH, ubrzao njen put ka integracijama, te otpočeo put razvoja države i društva ravnopravnih građana i naroda", kaže se u saopštenju.
Podsjeća se da Igmanska inicijativa ove godine obilježava 15 godina djelovanja u državama potpisnicama Dejtonskog mirovnog sporazuma - BiH, Crna Gora, Hrvatska Srbija.
"Nastala je nakon angažovanja antiratnih aktivista, te akcije aprila 1995. godine - 38 intelektualaca koji su preko planine Igman ušli u Sarajevo pod teškom artiljerijskom i snajperskom vatrom Karadžićevih snaga, da bi izrazili solidarnost sa građanima Sarajeva, i još jednom digli glas protiv rata i uništavanja grada i ljudi", navodi se u sapštenju.
Izvor: MINA; foto: faktor.ba