Svijet

EK pokrenula postupke protiv nekih članica zbog migranata

Evropska komisija (EK) usvojila je danas odluke o pokretanju postupaka protiv Grčke, Hrvatske, Italije, Malte i Mađarske zbog povrede prava migranata, usljed nepotpunog sprovođenja zajedničkog evropskog sistema azila.
EK pokrenula postupke protiv nekih članica zbog migranata
Portal AnalitikaIzvor

Nakon što prime zvanične opomene, države članice imaju rok od dva mjeseca za odgovor, a u nedostatku zadovoljavajućih odgovora ili obavještenja o nacionalnim mjerama, EK može na kraju procedure, uputiti te države članice Sudu EU i predložiti Sudu izricanje financijskih sankcija.

EK je protiv Mađarske pokrenula postupak zbog zakona o azilu koji je ta država nedavno usvojila, a danas je Budimpešti uputila i zvanično obavještenje o tome, navodi se u saopštenju Komisije.

Komisija je utvrdila da mađarski zakon o azilu u nekim tačkama nije u skladu sa zakonom EU, odnosno Direktivom o azilskim procedurama i Direktivom o pravu na tumačenje i prevod u krivičnim postupcima.

Komisija podsjeća da je već razmotrila zakonske amandmane koje je mađarski parlament usvojio u julu i septembru i uputila administrativno pismo Budimpešti u kojem iznosi svoju zabrinutost.

EK je, navodi, zabrinuta jer Mađarska praktično primorava tražioce azila da napuste njenu teritoriju prije isteka roka za žalbu na odluku o azilu ili prije nego što se žalba razmotri, kao i zbog toga što zakon o brzim krivičnim postupcima za ilegalni prelazak granice ne poštuje odredbe Direktive EU o pravu na prevođenje u takvim postupcima.

EK ukazuje da Mađarska krši zakon EU time što uskraćuje tražiocima azila pravo na pravedno suđenje kad je riječ o sudskoj reviziji odluka kojima se odbacuje zahtjev za azil pri čemu je saslušanje podnosilaca zahtjeva neobavezno, prenosi Tanjug.

Mađarske vlasti imaju rok od dva mjeseca da odgovore Komisiji.

EK je pozvala Grčku, Hrvatsku i Italiju na ispravno sprovođenje Uredbe o bazi podataka EU sa otiscima prstiju tražilaca azila (Eurodac) kojom se omogućava efikasno uzimanje otisaka prstiju tražiocima azila i prenos podataka u centralni sistem Eurodac-a u roku od 72 sata.

Kako se objašnjava, efikasno sprovođenje te uredbe ključno je za funkcionisanje Dablinskog sistema i programe relokacije migranata u EU.

Komisija poziva Grčku i Maltu da je izvijeste o nacionalnim mjerama koje su preduzele u cilju potpunog prenošenja Direktive o postupcima azila, kojom se utvrđuju zajednički postupci za priznavanje i oduzimanje međunarodne zaštite, i Direktive o uslovima prihvata, kojom se uređuje pristup uslovima prihvata za tražioce azila dok čekaju razmatranje svojih zahtjeva. 

Portal Analitika