Sagovornici su razgovarali o trenutnoj ekonomskoj, političkoj i institucionalnoj situaciji, i tom prilikom Bečić je ambasadorki Štajnaker predstavio Plan Demokrata za izlazak iz političke krize u kojoj se nalazi Crna Gora.
Bečić je istakao da je nedostatak povjerenja u izbore i institucije jedan od ključnih problema crnogorskog društva i naglasio činjenicu da su Demokrate sa svojim Planom po opštim ocjenama dali najkonkretniji doprinos početku dijaloga i predložili konkretna rješenja za brojne zloupotrebe koje su bile prisutne u prethodnim izbornim procesima.
Osim sa Planom, predsjednik Demokrata je ambasadorku Štajnaker upoznao i sa posebnim Zakonom o nadzoru nad ostvarivanjem sloboda i prava građana na izborima u Crnoj Gori u 2016. godini kojeg su Demokrate predložile.
Ambasadorka je , kako su saopštile Demokrate, pohvalila spremnost da se razgovorom dođe do rješenja i naglasila da je potrebno posebnu pažnju obratiti na preporuke Evropske komisije (EK) i usredsrediti se na rješavanje onih problema koji su istaknuti u Izvještaju EK za Crnu Goru.
Dvoje sagovornika su tokom razgovora razmatrali situaciju i na lokalnom nivou, i tom prilikom je predsjednik Demokrata istakao da su mjesne zajednice u velikoj mjeri izborni punktovi Demokratske partije socijalista (DPS), odnosno partijske ćelije partija na vlasti, te naglasio da postoje brojne zloupotrebe javnih preduzeća u političke i izborne svrhe imajući u vidu da je taj vid javnih finansija nekontrolisan i netransparentan.
Ambasadorka je istakla da je puna primjena izbornog zakonodavstva preduslov za fer i slobodne izbore. Štajnaker i Bečić su se saglasili da se svi trebaju agažovati na stvaranju uslova za slobodne i fer izbore.
Samim tim, Bečić je istakao da su sredstva i modaliteti za ostvarenje cilja različiti, ne moraju biti u koliziji, ali cilj mora biti ostvaren. Zato se ni jedan subjekt ne može postavljati ucjenjivački u ovom procesu, jer ni jedan subjekt nema 41 poslanika u Skupštini Crne Gore, naglasio je Bečić.