Politika

Istraživanje agencije Damar: DPS najjači, Front pretekao Demos

Demokratsku partiju socijalista podržava 41,7 odsto građana, dok je Demokratski front sa 11,5 odsto podrške najjači opozicioni subjekt - rame uz rame sa Lekićevim Demosom kojeg podržava 11,4 odsto građana, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja za novembar koje je radila agencija Damar.
Istraživanje agencije Damar: DPS najjači, Front pretekao Demos
Portal AnalitikaIzvor

Prema istraživanju, u koje je Pobjeda imala uvid, Demokratska Crna Gora ima podršku od 7,4 odsto ispitanika, a SNP 6,4 odsto. Slijede Bošnjačka stranka sa 4,5 procenata, URA i SDP sa po 4 odsto i Pozitivna Crna Gora sa 3 odsto.

Ispod cenzusa ostale su Brajovićeve Socijaldemokrate sa 2,4 odsto podrške. Rejting Demokratskog fronta porastao je u odnosu na prethodna istraživanja javnog mnjenja u kojima je Lekićev Demos zauzimao poziciju najjačeg opozicionog subjekta. Konstantan rast podrške Front bilježi od kako je krenuo u proteste, koji su, kako su prethodna istraživanja pokazala, zaslužni za veću podršku tom opozicionom savezu, ali i vladajućoj DPS.

Ocjene

Javna ličnost sa najboljom prosječnom ocjenom je predsjednik Crne Gore Filip Vujanović (3,08). Na drugom mjestu je premijer Milo Đukanović sa ocjenom 3. Najbolje rangirani opozicioni političar je lider Demokrata Aleksa Bečić (2,93), a odmah iza njega je predsjednik Demosa Miodrag Lekić sa (2,86).

Na četvrtom mjestu našao se mitropolit SPC Amfilohije (2,79), a na petom potpredsjednik URA Dritan Abazović (2,68). Slijede: Žarko Rakčević (2,49), Milan Knežević, (2,38), Azra Jasavić (2,37), Darko Pajović (2,29), Srđan Milić (2,29), Andrija Mandić (2,28), Ranko Krivokapić (2,25), Ivan Brajović (2,24), Nebojša Medojević (2,22), Mladen Bojanić (2,08), Rafet Husović (2,03), Vujica Lazović (2,03), Miodrag Vlahović (1,94). Javna ličnost sa najslabijom ocjenom je suvlasnik koncerna Vijesti Miodrag Perović (1,89). Interesantno je da su Perović i mitropolit Amfilohije jedini na spisku ocijenjenih javnih ličnosti koji nijesu političari.

Za NATO 47, protiv 38 odsto

Većina ispitanika, njih 47 odsto, smatra da Crna Gora treba da uđe u NATO. Učlanjenje u Alijansu na podržava 38,2 odsto, dok 14,8 odsto nema određeno mišljenje.

Na pitanje da li bi na eventualnom referendumu glasali za učlanjenje u NATO, ako bi to bio uslov ulaska Crne Gore u Evropsku uniju, 49,2 odsto ispitanika je odgovorilo da, 36,1 odsto je kazalo ne, dok 14,7 odsto nema stav.

(Opširnije čitajte u današnjoj Pobjedi)

Portal Analitika