Evropski centar za kontrolu i prevenciju bolesti sa sjedištem u Stokholmu i SZO iznijeli su podatak o čak 142.000 novih slučajeva, što je najveći broj od kada je bolest osamdesetih godina prošlog vijeka evidentirana na kontinentu.
Samo u Rusiji je 60 odsto ili 85.000 dijagnostikovanih, a u 28 zemalja članica EU-a i trima državama Evropskoga ekonomskog prostora – Islandu, Lihtenštajnu i Norveškoj samo ih je 21 odsto. Tendencija smanjenja broja inficiranih zabilježena je u zemljama zapadne Europe.
31 odsto zaraženih rođeno je van zemalja u kojima im je infekcija dijagnostikovana, a ta je srazmjera najveća u najbogatijim zemljama sjeverne Evrope – na Islandu, u Švedskoj, Luksemburgu, Norveškoj i Irskoj.
Po podacima SZO-a i EU, broj migranata – nosilaca HIV-a koji stižu u Evropu, u posljednjih je deset godina pao za 41 odsto, a evropske zemlje veoma uspješno sprječavaju širenje zaraze na sopstvenoj teritoriji.
“S obzirom na to da su izbjeglice i migranti žrtve svojevrsne socijalne izolovanosti u prihvatnim zemljama, veća je mogućnost njihovog rizičnog ponašanja i mogućnost zaraze virusom”, rekla je direktorka SZO-a za Evropu Suzana Jakab.
“Svjetska zdravstvena organizacija poziva sve evorpske zemlje da o ovom problemu vode računa i da se angažuju na prevenciji i liječenju virusa HIV-a kod svih zaraženih izbjeglica i migranata bez obzira na pravno stanje. To je istovremeno najsigurniji način da se zaštiti i stanovništvo zemlje u koju su stigli”, smatra Jakab.
Način prenosa virusa razlikuje se u zavisnosti od zemlje.
“Za povećanje zaraženih virusom u zemljama istočne Evrope odgovoran je njegov prenos među heteroseksualnim osobama i zaraza virusom kod zavisnika od droge preko inficirane inekcije. U zemljama članicama EU i Evropskog ekonomskog prostora dominanatan način prenosa HIV-a je putem seksualnih odnosa među muškarcima”, stoji u saopštenju dvije institutucije.
Izvor i foto: net.hr