Društvo

Kovačević: Raste povjerenje građana u institucije sistema zaštite

Prihvatajući obaveze iz međunarodnih ugovora i dokumenata, i prepoznajući značaj problema, Crna Gora u proteklom periodu napravila značajne pomake na unapređenju sistema zaštite od nasilja u porodici, i to kako na nivou strateških i zakonskih okvira, tako i na nivou aktivnosti na terenu, ocijenila je ministarka rada i socijalnog staranja Zorica Kovačević na konferenciji za novinare posvećenoj Međunardnom danu borbe protiv nasilja nad ženama.
Kovačević: Raste povjerenje građana u institucije sistema zaštite
Portal AnalitikaIzvor

"Osim donošenja velikog broja zakona i podzakonskih akata koji regulišu ovu oblast, treba napomenuti i da je u okviru projekta „Reforma sistema socijalne i dječje zaštite: Unapređenje socijalne inkluzije“ 09. septembra ove godine uspostavljena nacionalna besplatna SOS linija za prijavu nasilja u porodici koja je dostupna 24 časa/7 dana u nedjelji.

Uvođenjem jedinstvene SOS linije za žrtve nasilja u porodici otklonjena je nedostajuća karika u multidisciplinarnom pristupu u borbi protiv nasilja u porodici, a postignuti rezultati u prvih dva mjeseca rada linije u potpunosti opravdavaju njeno postojanje. Takođe želim da istaknem da aktivnost uvođenja SOS linije predstavlja jedan od prvih koraka u sprovođenju Istanbulske konvencije Savjeta Evrope, kao i aktivnosti zacrtanih evropskom agendom.

Da bi se u većoj mjeri prijavljivalo nasilje u porodici i pružila podrška žrtvama nasilja, bilo je neophodno uvođenje besplatnog SOS broja na nacionalnom nivou, koji će biti umrežen sa dostupnim servisima podrške.

Veliki broj poziva i prijavljenih slučajeva nasilja u porodici ne sugeriše da je više nasilja u porodici, već da je stvoren povoljniji zakonski okvir i da raste povjerenje građana u institucije sistema zaštite.

U narednom periodu planira se uspostavljanje tima za koordinaciju, sprovođenje, praćenje i procjenu politika i mjera za sprečavanje i borbu protiv svih vidova nasilja obuhvaćenih Istanbulskom konvencijom.

U toku je i izrada nove Strategije zaštite od nasilja u porodici za period 2016-2020. godine, kojom su definisani ciljevi: Poboljšanje pravnog okvira za zaštitu od nasilja u porodici;  Jačanje administrativnih i stručnih kapaciteta i multidisciplinarni pristup u sprovođenju propisa iz oblasti zaštite od nasilja u porodici; Povećanje nivoa javne svijesti o nasilju nad ženama i nasilju u porodici; Poboljšanje sistema institucionalne zaštite od nasilja u porodici; Poboljšanje pristupa pravdi i pravnoj zaštiti od nasilja u porodici; Ustanovljavanje efikasnog mehanizma za koordinaciju, praćenje i sprovođenje politika i mjera zaštite od nasilja u porodici.

Uvođenje Informacionog sistema socijalne i dječje zaštite i njegovo puno funkcionisanje u svim centrima za socijalni rad do kraja 2015.godine stvoriće mogućnost za lakše praćenje podataka o nasilju i radu multidisciplinarnih timova.

Svjesni potrebe jačanja sistema opšte i specijalizovane podrške žrtvama, želim da istaknem da će Ministarstvo rada i socijalnog staranja, u dijelu svoje nadležnosti, maksimalno uložiti napore u izgradnji sistema socijalne zaštite, sa eliminacijom nasilja kao prioritetnim ciljem u tim aktivnostima", kazala je Kovačević.                    

Pored ministarke Kovaćević, na konferenciji su govorili: Suad Numanović, ministar za ljudska i manjinska prava, Dan Redford zamjenik šefa Misije OEBS-a u Crnoj Gori, Nada Drobnjak predsjednica odbora za rodnu ravnopravnost u Skupštini Crne Gore, Ljiljana Klikovac rukovoditeljka Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici i Dragan Pejanović sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova.

Portal Analitika