Evropska unija suočava se sa najvećom izbjegličkom krizom od Drugog svjetskog rata, a nedavno se u parizu dogodio i najveći teroristički napad i sva ta dešavanja mogu da dovodu do ugrožavanja nekih sloboda u Evropi. Raste opasnost da se unutar EU, upravo bog problema sa velikim izbjegličkim talasom i atmosfere straha nakon terorističkih napada, uvedu mjere koje mogu značiti ograničenje slobode kretanja i pojačanje viznog sistema, kazala je Tanja Fajon, članica Evropskog parlamenta, tokom današnje rasprave „Zapadni Balkan u susret budućnosti“ u Bečićima, koju je organizovaala nevladina organizacija Evropski pokret u Crnoj Gori.
Evropska parlamentarka je ukazala da najavljena ubrzana reforma Šengenskog sporazuma može da se tumači kao zna da u Evropi jača, zbog svih dešavanja, ideja samoizolacije, koja, kako ističe Fajon, nije dobra za budućnost Evrope.
Ministar vanjskih poslova i potpredsjednik Vlade Crne Gore Igor Lukšić je, govoreći o procesu evropskih integracija država Zapadnog Balkana, istakao da se, za razliku od vremena od prije pet, šest godina,sada može sa optimizmom gledati na evropsku budućnost ovog regiona.
-Nekoliko godina unazad mnogi nijesu bili optimisti kada je u pitanju proces integracije Zapadnog Balkana, osjećalo se neko zasićenje od procesa širenja. No, izvještaji o napretku evropske komisije ukazuju da su države Zapadnog Balkana imale stabilan, vidljiv napredak. Ono što region čini značajnim, jeste momenat nove regionalne saradnje u ekonomsiji. To je pozitivan trend, koji treba dalje razvijati, istakao je Lukšić i pozitvnim ocijenio novu metodologiju izvještaja EK.
- Izvještaj o napretku za Crnu Goru je objektivan i balansiran i mislim da znači fer pristup sagledavanju situacije. Nova metodologija rada na izvještaju se pokazala kao korak naprijed, dobra mogućnost da se vidi opšta pripremljenost države ali je istovremeno i dobar ugao za upoređenja sa prošlim periodima, istakao je ministar vanjskih poslova ističući da očekuje kako će Crna Gora sljedeće godine.
Glavni pregovarač Vlade Srbije sa EU Tanja Miščević je istakla da postoji jedan novi momenat saglasnosti zemalja Zapadnog Balkana koji je danas veoma značajan.
-Nikada u istoriji države zapadnog Balkana nijesu imale tako usaglašen, zajenički cilj – put ka Evropskoj uniji. Istovremeno počela je da se ostvaruje i ideja regionalnog ekonomskog povezivanja i mislim da je, umjesto ponavljanja priče o zasićenju od proširenja, vrijeme da govorimo o doprinosu našeg regiona evropskim integracijama, kazala je Miščević.
Srđan Bogosavljević, iz agencije Ipsos je učesnicima konferencije prezentirao istraživanje o raspoloženju i očekivanjima građana država Zapadnog Balkana i ocijenio da tri problema su zajednička za sve države.
-Građani Srbije, Crne Gore, BiH, Albanije, Makedonije imaju sličnu percepciju najvažnijih problema u njihovim državama. Nezaposlenost, siromaštvo i postojane korupcije su zajednički problemi svih pomenutih država, istakao je Bogosavljević.
Zanimljivo je, ističe Bogosavljević detalje iz istraživanja Ipsosa, da su „tri negacije“ zajednička percepcija velike većine građana različitih država zapadnog Balkana.
-Većina građana nema velikog povjerenja u institucije vlastte države, većina građana nema ni velika očekivanja od Evropske unije, ali većina građana smatra da nema alternative do put ka Evropi, zaključio je Bogosavljević.
Forum "Zapadni Balkan u susret budućnosti" je treće okupljanje međunarodnih eksperata koje organizuje NVO Evropski pokret u Crnoj Gori u saradnji sa njemačkom fondacijom Fridrih Ebert.