Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Sjevernoatlantski savjet počeo raspravu o crnogorskom uključenju u Alijansu: Radi se na pozivu za Crnu Goru

Sjevernoatlantski savjet počeo raspravu o crnogorskom uključenju u Alijansu: Radi se na pozivu za Crnu Goru

Sjevernoatlantski savjet (NAC), najvažnije tijelo NATO alijanse - kojim predsjedava generalni sekretar Jens Stoltenberg - počelo je juče sjednicu na kojoj je raspravljao o pozivu Crnoj Gori, saznaje Pobjeda iz diplomatskih izvora u Briselu. Sjednica NAC-a, na nivou stalnih ambasadora članica NATO, pripremnog je karaktera pred ključnu sjednicu Ministarskog savjeta, koja bi 1. decembra trebala da donese odluku o pozivu Crnoj Gori. Prema saznanjima Pobjede, konačan stav o pozivu Crnoj Gori znaće se neposredno pred sjednicu Ministarskog savjeta, nakon još jednih konsultacija.
Sjevernoatlantski savjet počeo raspravu o crnogorskom uključenju u Alijansu:  Radi se na pozivu za Crnu Goru
Portal AnalitikaIzvor

Izvor Pobjede iz Brisela je saopštio da to tijelo intenzivno radi na obezbjeđivanju konsenzusa za poziv Crnoj Gori, navodeći da očekuje da svjetske okolnosti nastale nakon terorističkih napada u Parizu neće uticati na promjenu raspoloženja o pozivu Crnoj Gori.

- Radimo na pozivu Crnoj Gori - to nam je agenda, a ne odgađanje poziva, kamoli blokada procesa širenja Alijanse. Proteklih nekoliko dana su tekle intenzivne konsultacije sa crnogorskom Vladom i vjerujem da se svi možemo nadati pozitivnom ishodu, pozivu za članstvo - rekao je izvor Pobjede iz diplomatskih krugova u Briselu. Izvor, koji je prisustvovao sjednici NAC-a, je dodao da od 28 ambasadora država članica koji podržavaju upućivanje poziva Crnoj Gori još uvijek nije poznat decidiran stav Francuske.

Diplomatski predstavnik Francuske je saopštio da još čeka uputstva svoje Vlade. Do tada, sve spekulacije o stavu Francuske su nagađanja - rekao je izvor navodeći da to a priori ne znači negativan stav Pariza. - Vjerujemo da će Pariz ipak na kraju uvažiti stav SAD, Britanije i Njemačke kao veoma važnih članica koje snažno podržavaju proširenje NATO-a - rekao je diplomatski izvor.

Prema drugom Pobjedinom diplomatskom izvoru, pogrešno se u medijima i određenim političkim krugovima spekuliše da Francuska osporava pozivnicu Crnoj Gori. Naprotiv, u toku su intenzivne konsultacije na formulaciji zaključaka koji će precizno definisati politiku NATO u budućnosti. - Što se tiče Crne Gore, ona je već u Velsu izdvojena jer se jedino sa tom državom vodi „intenzivni i fokusirani“ dijalog -kazao je iskusni strani diplomata.

Komentarišući stav Ambasade Rusije u Podgorici i najavljenu izjavu ruske Dume o protivljenju širenja NATO-a na Crnu Goru, diplomatski izvor Pobjede ističe da stav Moskve ne može uticati na stav Alijanse. -Rusija nije članica NATO, pa stoga njen stav ne utiče na odluku 28 država članica - zaključio je izvor Pobjede. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je, tokom posjete Crnoj Gori sredinom oktobra, kazao da je Crna Gora napredovala u svim ključnim oblastima i dodao da će i Izvještaj o napretku biti jedan od parametara na osnovu kojeg će biti donešena odluka o pozivu. - Crna Gora je veoma jak aspirant za članstvo, u odnosu na ono što sam vidio u junu, napredak je vidan - kazao je Stoltenberg na kraju dvodnevne posjete članova Sjevernoatlantskog savjeta (NAC) Podgorici.

Pobjeda

Portal Analitika