“Vjerujem da će Crna Gora 1. decembra dobiti pozivnicu za članstvo u NATO, jer u ovoj geostrateškoj situaciji zaoštrenih odnosa, NATO-u odgovara što prije da dobije još jednu državu “sa one linije vatre”, kako je to rekao američki državni sekretar Džon Keri. Dakle, ne vidim nikakav razlog za odugovlačenje”, kazao je Jakšić.
On kaže da će, čak i ako ima nekih primjedbi vezano za pripremljenost Crne Gore, apsolutno prevladati politička volja za pozivnicu Crnoj Gori.
On smatra da je i posljednji Izvještaj Evropske komisije o napretku, povoljan za Crnu Goru.
Jakšić je ocijenio da je region, do sada, ipak bio na periferiji odnosa velikih sila, Amerike i Rusije. Sa aktuelnom krizom, smatra on, region postaje mnogo važniji no što je bio ili što objektivno jeste.
“Vi sad vidite da Rusi vrše pritisak, da zapad vrši pritisak. Logika odnosa te dvije sile je – bar da spriječim da onaj drugi uđe. Rusi su imali, ili su bar računali da imaju ovdje tri uporišne tačke, od kojih je jedna Crna Gora. Ona je, bez obzira na veličinu, bila i najvažnija na strateškoj mapi Rusije, zbog toplog mora. Druge dvije su Republika Srpska preko koje se blokira članstvo BiH u NATO. Tu je i Srbija, gdje je srpska rusofilska klero-desnica njen prirodni saveznik. Vidimo da su se Rusi angažovali i u Makedoniji. Zanimljivo je da se 2001. godine, kada su tamo bili i oružani sukobi, Rusija se nije oglašavala, sada, kada su bile demonstracije u Skoplju, odmah su se oglasili i to tako što su podržali vlast i rekli da se na uklici ne može praviti politika. Koliko je to politika duplog standarda, pokazuje potpuno drugačija situacija kada su demonstracije bile u Podgorici. Tu se podržava ulica, a napada vlast koja Crnu Goru hoće da uvede u NATO. Dakle, to je politika dvostrukih standarda”, kazao je Jakšić.
On ocjenjuje da je zanimljivo zašto zapad ne zna kako da se “obračuna” sa Putinom.
“Rusi su postali pragmate, isto kao zapad, Rusi su spremni na politiku dvostrukih standarda, spremni za vojne intervencije – sve isto kao zapad. Zato je Putin sada enigma za zapad, s njim je teže nego sa Brežnjevom”.
Govoreći o posjeti generalnog sekretara NATO-a Beogradu, Jakšić je ocijenio vrlo važnom. Podsjeća da ona dolazi u trenutku kada su na zapadu pokazali jedan stepen zabrinutosti Vučićevom posjetom Moskvi. Zapad pretjerano ne krije zabrinutost da bi Beograd mogao suviše da se približi Moskvi.
Jakšić ocjenjuje da se saradnja Srbije sa NATO podiže na nivo velike javnosti. Malo se, kaže, govori o tome “da Vojska Srbije funkcioniše po standardima NATO-a. Očigledno je da Srbija čini korake ka NATO, al i nastoji da lavira izmeđeu Rusije i NATO, da održi poziciju neutralnosti, koju ne znam koliko će moći da održi u sadašnjem zaoštrenim odnosu između istoka i zapada”.
Smatra da to koliko će Srbija moći dugo da balansira, ne zavisi od nje, već od globalnihb odnosa istoka i zapada.
“Situacija se usložnjava, jačaju pristisci iz Rusije. Nekada je Rusija uspjela Srbiju da odvrati od priče o evroatlantskim integracijama. To je izbačeno iz vokabukara još prije Tadića, negdje od 2004. i 2005. godine. Simptomatično je i može da bude opasno, Rusi su shvatili neku svoju moć i oni na tome igraju. I mi sada dobijamo poruke, istina ne zvanične, ali sve češće se pojavljuju neki stručnjaci, neki akademici, iz nekih Instituta, Akademija, koji nude novu, opasnu opciju – vrlo otvorene poruke da Srbija ne treba da bude u Evropskoj uniji. Kažu - vi gospodo imate opciju, EU, pokazalo je vrijeme krize, nije područje blagostanja, nije u stanju da ponudi opciju sigurnosti. Igrajući na pravoslavlje, Pansolovenstvo, nudi se Srbiji Evroazijska unija”, kazao je Jakšić.
Izvor: rtcg.me