"Svako nedozvoljeno otkriće osoblja obavještajne agencije, poput Snoudena, slabi sigurnost zemlje", rekao je na konferenciji u Stejt Dipartmentu.
"Nevjerovatno je da se ljudi koji su pogazili zakletvu da će štititi svoju zemlju proglase junacima", rekao je on.
Već u ponedjeljak je Brenan upozorio na propuste u nadzoru ekstremista i povezao ih s otkrićima koje je obznanio Snouden.
Ta otkrića su podstakla Kongres da usvoji zakon o prekidu NSA-inog skladištenja metapodataka američkih telefonskih razgovora. To skladištenje će od sada garantovati same telefonske kompanije i pravna zaštita podataka će biti pojačana.
U uvodniku objavljenom u utorak The New York Times ističe zabrinutost namjerom CIA-e da iskoristi napade u Parizu za pokretanje rasprave o masovnom nadzoru.
Skupljanje metapodataka nje bilo korisno i obavještajne službe nisu nikada uspjele dokazati da je taj program omogućio izbjegavanje nekog terorističkog napada, naglašava dnevni list.
"Problem u slučaju pariških napada ne leži u nedostaku podataka, već u neuspješnom djelovanju na temelju informacija kojima su vlasti raspolagale", naglašava NYT.
CIA i FBI su više puta upozorili da tehnologije kodiranja, koje su na tržište stavili internetski divovi poput Applea ili Googlea, ekstremisti mogu upotrijebiti za komuniciranje i pripremu napada.
(index.hr)