Kako je podsjetio, podaci Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, iz jula ove godine, pokazuju da je oko 6.000 mladih nezaposleno, odnosno 45,3 odsto, što je više nego duplo u odnosu na evropski prosjek odnosno 22,3 procenta.
"Kao posljedicu nejasne upisne politike imamo veliki broj stručnih i obrazovnih profila, koja uslijed neusklađenosti potreba, dovodi do hiperprodukcije kadra, nepotrebnih i nedjelotvornih na tržištu rada. Veliki problem u sferi nezaposlenosti, može se konstatovati kod svršenih visokoškolaca, koji nakon obavljenog pripravničkog staža i stručnog osposobljavanja, u jednocifrenom postotku nastavljaju sa daljim radnim angažmanom", naveo je Pejović.
Prema njegovim riječima, istraživanje koje je u julu ove godine rađeno za potrebe Glavnog grada, ukazuje da 44,8 procenata populacije od 18 do 30 godina, smatra da su sigurnost posla i nezaposlenost članova porodice dominantan problem.
"Međutim, podatak da je po Vladinom Programu za stručno osposobljavanje visokoškolaca, koji se sprovodi već tri godine u organima uprave i službama Glavnog grada, od dana primjene Programa osposobljen ukupno 61 visokoškolac, od kojih do prije par mjeseci ni jedan nije zasnovao radni odnos u glavnom gradu, ne djeluje stimulativno i odgovorno prema ovoj grupi društva. Kako imamo sve izraženiju pojavu odlaska mladih intelektualaca iz države, nameće se kao alarmantna potreba hitno rješavanje ovog pitanja za budućnost zemlje", upozorio je Pejović.