Društvo

Vojvodić: Prijetili su mi Slaven Radunović i Andrija Mandić

Direktor Radio Televizije Crne Gore (RTCG) Rade Vojvodić, poručio je da Javni servis nikada neće biti protiv države Crne Gore i saopštio da su i njemu lično, nakon protesta DF-a 24.oktobra, prijetili lideri opozicije konkretno Andrija Mandić i Slaven Radunović.
Vojvodić:  Prijetili su mi Slaven Radunović i Andrija Mandić
Portal AnalitikaIzvor

Savjet RTCG-a raspravljao je danas o radu Redakcije informativnog programa, a zaključci sa današnje sjednice, biće naknadno usvojen.

Sjednici su, osim šest članova Savjeta, prisustvovali i menadžment i urednici informativnih redakcija.

Članovi Savjeta ukazali su na propuste u programu i savjetovali menadžment i uredništvo da reaguju.

Član Savjeta, Goran Đurović, koji je jedan od inicijatora rasprave, kao probleme u radu informative naveo je jednostrane priloge, neizbalansirano izvještavanje o protestima Demokratskog fronta (DF), tendenciozno biranje sagovornika, nepravovremeno objavljivanje informacija.

"Nemoguće je zanemariti pravo javnosti da čuje drugu stranu kad god je to moguće. Da li smatrate da ovakav, neobjektivan, jednostran, navijački rad treba da se nastavi? Da li kadrovska rješenja osiguravaju da dođe do promjena? Ja mislim da ne", poručio je Đurović, prenosi portal RTCG-a.

Vojvodić je odgovorio da Javni servis, dok je on na njegovom čelu, nikada neće biti protiv države Crne Gore.

"RTCG nikada neće podržavati nasilne demonstracije, kakve su bile one 24. oktobra. I meni su tada, iako do sada to nijesam objavljivao, slali poruke i prijetili i Slaven Radunović i Andrija Mandić. U noći nakon protesta i Srđan Milić. Ja sam spreman da se sa svima njima suočim u bilo kojoj situaciji", poručio je Vojvodić.

Đurović je, kao neka od rješenja, predložio da se osmisli plan obuka za novinare i urednike, ali i kaznene mjere za kršenje standarda i principa.

"Do 30 odsto od plate ili, ako se greška ponovi više od tri puta, označavanje propusta kao teže povrede rada i disciplinski postupak koji podrazumijeva raskid ugovora o radu", naveo je on.

Sličan prijedlog iznio je i Nikola Vukčević, koji se zalaže za donošenje pravilnika o profesionalnoj odgovornosti i kaznama.

Vojvodić, kazao je da nijedan javni servis u Evropi nema sjednice koje su otvorene za javnost.

"Ova rasprava je svakako dobra i korisna, ali znamo da pojedini mediji često iznose netačne informacije sa sjednica", rekao je on.

On je poručio da neće dozvoliti određenim grupama i medijima da urušavaju Javni servis.

Član Savjeta, Vladimir Pavićević, smatra da je najviše propusta učinjeno prilikom izvještavanja o protestima, i da Javni servis često zanemaruje pojedine inicijative građana koje nastaju na društvenim mrežama.

Član Savjeta, Mimo Drašković, kazao je da Javni servis mora prenositi većinske stavove građana, i da to što neku informaciju prenese veći dio medija, ne znači uvijek da zaslužuje da bude objavljena.

Akademik Perko Vukotić, smatra da u polarizaciji crnogorskih medija, RTCG nije izvještavala najgore, i da se, umjesto polarizovanih "prepucavanja" treba fokusirati na dijalog i pronalaženje rješenja. On je iznio primjedbu na izvještavanje RTCG o slučaju Kraljičine plaže.

Direktorica Televizije, Radojka Rutović, kazala je da je teško sačuvati profesiju u trenucima kada je ogroman pritisak javnosti.

Urednica Prvog programa, Marina Vuković ocijenila je da su neke od primjedbi na rad informative pretjerane i osvrnula se na sinoćnji događaj, kada je novinarki Televizije Crne Gore, Ivani Šebek, onemogućeno da izvještava s protesta DF-a.

"To je napad na dostojanstvo i lični integritet novinarke koja je onemogućena da obavlja svoj posao", ukazala je Vuković.

Urednica Aleksandra Pavićević prigovorila je Savjetu da često nije reagovao kada je trebalo zaštititi novinare. Ona smatra da pojedine interne stvari Javnog servisa ne treba iznositi u javnost, jer se tako targetiraju novinari.

Članovi Savjeta, menadžment i uredništvo saglasili su se da su svi prigovori na rad Javnog servisa dobrodošli, kako bi se ostvarila njegova glavna funckija – da radi u interesu građana.

Portal RTCG, MINA

Portal Analitika