Prema svjedočenjima, Izraelci Geri Šalon (31), Ziv Orenštajn (40) i Amerikanac Džošua Samjuel Eron (31) su se navodno hvalili kako su probili najzaštićenije mreže na svijetu i izveli "jednu od najvećih pljački u istoriji". Među njihovim brojnim metama "najbolji ulov" bila je najveća američka banka "Džej Pi Morgan i Čejs".
Tužioci su istakli da su trojica hakera ukrala povjerljive podatke stotina miliona ljudi iz nekoliko desetina kompanija. Zatim su podatke prodali svojim "kolegama" i na osnovu toga prisvojili stotine miliona dolara nelegalnog profita.
Javni tužilac Prit Bahara rekao je da su trojica optuženih razvili "kriminalni konglomerat".
- Ovo nije bilo hakovanje poput ostalih, gdje se zarađuje ne tako veliki novac. Njih trojica su napravili pravi poslovni model, iz kojeg su razvili novu vrstu prevare: krađu povjerljivih podataka - rekao je Bahara.
Zločin trojice hakera nije prosta krađa podataka sa kreditnih kartica. Ono što su oni zapravo uradili je prevara na berzi. Pored podataka zaposlenih, oni su krali informacije o kompanijama u kojima su oštećeni radili, čime su na berzi stekli ogromnu prednost koja im je donosila još veći novac.
Prošle godine su iz baze podataka "Džej Pi Morgana" ukrali informacije o 83 miliona klijenata. Hakeri su se udružili 2007. godine, a od tada su oštetili veliki broj onlajn kazina, banaka, učestvovali u ilegalnom sticanju digitalne valute bitkoina, manipulisali cijenom dionica na berzi i prali novac kroz više od 75 nepostojećih kompanija.
Koristili su više od 200 lažnih dokumenata, 30 američkih pasoša i najmanje 16 pasoša drugih zemalja. Krali su informacije velikih kompanija i onda ih za veliki novac prodavali rivalskim firmama.
Dvojica uhapšenih nalaze se u pritvoru u Izraelu, dok se za Amerikanca sumnja da se krije u Moskvi. Optuženim hakerima prijeti kazna od najmanje 20 godina zatvora. SAD zahtijevaju izručenje uhapšenih hakera.
- Trojica optuženih izvršili su jedan od najvećih krađa podataka u istoriji. Raspolagali su ličnim i tajnim podacima nekoliko desetina hiljada vrijednih Amerikanaca, koje su iskoristili za sticanje ogromnog profita. U današnjem dobu najvrjednija imovina su prave informacije koje su nažalost podložne krađi, naročito na internetu - rekla je državni tužilac SAD Loreta Linč.
Blic.rs