"Sir koji se proizvodi na području Kolašina ima stečenu reputaciju. Za to je zaslužna duga tradicija proizvodnje na specifičan način kojim se dobija lisnati sir specifičnog ukusa. Savjetnik za šeme kvaliteta Merisa Čekić upoznala je prisutne na koji način stečenu reputaciju mogu valorizovati kroz zaštitu proizvoda, kako bi povećali konkuretnost i plasman, i na taj način ostvarili veće prihode. Ujedno, time bi dobili mogućnost da zaštitu ostvare i na nivou EU, kada Crna Gora postane članica, odnosno prepoznatljivost na evropskom tržištu", saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Čekić je istakla važnost postojanja dobro organizovanog i složnog udruženja, jer prema prema zakonu, samo udruženje može da krene u proces označavanja proizvoda geografskom indikacijom.
Osim jačanja udruženja, istakla je i ulogu edukacije prozivođača sira. Polazna tačka može da bude klasterska inicijativa NVO organizacije koja je osnovana u aprilu.
Organizacija okuplja poljoprivredne proizvođače koji se bave proizvodnjom sira, kajmaka, meda i rakija sa teritorije opštine Kolašin. Za sada ova organizacija broji 13 proizvođača. Nakon radionice održane juče, navedena organizacija će, kako su kazali njeni predstavnici, proširiti broj članova, i pokušati da ujedini proizvođače oko ideje geografske zaštite naziva proizvoda.
"Proizvođači su upoznati i da je za proces zaštite potrebno da na nivou udruženja dođu do zajedničkog dogovora oko proizvodnje, kontrole, deklarisanja i sličnih aktivnosti. Proizvođačima je takođe predočeno da im je u slučaju registracije geografske oznake neophodna obuka za interne kontrole i dalji edukativni rad oko pripreme Proizvođačke Specifikacije kao osnovnog dokumenta za zaštitu naziva proizvoda", navedeno je u saopštenju.
Radionica u Kolašinu bila je prilika i da se sa proizvođačima razgovara o aktuelnim mjerama podrške iz Agrobudžeta, kao i da se čuju njihove sugestije za buduće linije podrške.