Protokol

Kvalitetno upravljanje resursima na lokalnom nivou važno za napredak društva u cjelini

Na Cetinju je danas održana peta sjednica Zajedničkog konsultativnog odbora između Crne Gore i komiteta regiona EU, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija.
Kvalitetno upravljanje resursima na lokalnom nivou važno za napredak društva u cjelini
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Učesnici skupa su razmijenili mišljenje i iskustvo iz upravljanja ljudskim resursima na lokalnom nivou, kao i po pitanju postojeće i buduće međuregionalne i transnacionalne saradnje.

Sjednicu su otvorili kopredsjedavajući Odbora, gradonačelnik prijestonice Cetinje Aleksandar Bogdanović i Hju Mek Grat, a u uvodnom dijelu su govorili državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović i šef Delegacije EU u Crnoj Gori ambasador Mitja Drobnič.

Sumirajući dosadašnje rezultate rada ovog tijela, istaknuto je da je saradnja Zajednice opština s Komitetom regiona u okviru Zajedničkog konsultativnog odbora učvrstila institucionalnu komponentu saradnje s Evropskom unijom u okviru Procesa stabilizacije i pridruživanja. Takođe, učesnici skupa su ocijenili da ostvareni dijalog i saradnja regionalnih i lokalnih nivoa vlasti EU s lokalnim vlastima Crne Gore, omogućavaju sveobuhvatnu pripremu Crne Gore za efikasnije sprovođenje pravne tekovine EU.

Obraćajući se učesnicima skupa ambasador Pejović je istakao da se Zajednički konsultativni odbor u dosadašnjem radu pokazao kao dobra platforma za sprovođenje najznačajnijih reformskih procesa kroz koje prolaze lokalne samouprave u procesu pristupanja EU.

 „U saradnji s kolegama iz Komiteta regiona i Evropske komisije, predstavnici lokalnih samouprava u kontinuitetu razmjenjuju iskustva i u pravom smislu se pripremaju za obaveze koje ih očekuju datumom pristupanja“, naglasio je ambasador Pejović.

On je podsjetio da su predstavnici lokalnih samouprava uključeni u rad više radnih grupa za vođenje pregovora s EU, i to za poglavlja 13 – Ribarstvo, 14 – Saobraćajna politika, 19 – Socijalna politika i zapošljavanje i 22 - Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata.

Ukazujući na potrebu i značaj efikasnog i profesionalnog upravljanja ljudskim resursima na nivou lokalne samouprave, glavni pregovarač je istakao da će izradom nove Strategije reforme javne uprave za period 2016-2020. biti jasno definisani pravci i zadaci na jačanju ukupne kadrovske politike u Crnoj Gori.

„Svi procesi i aktivnosti usmjereni na napredak društava u cjelini, upravo zavise od dobro obučenog, kreativnog i profesionalnog kadra, i u tom smjeru posebna pažnja treba biti posvećena uspostavljanju kvalitetnog sistema razvoja ljudskih resursa i vođenja kadrovske politike u lokalnim samoupravama“, poručio je ambasador Pejović.

Portal Analitika